Ders Notları

Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız. Kudüs’ün yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin nedenlerini “Nedenler” bölümüne yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız. Kudüs’ün yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin nedenlerini “Nedenler” bölümüne yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:   Kudüs, Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için dini olarak olayların yaşandığı bir yer olduğu için yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Yahudiler ve Hristiyanlar Mesih in buraya geleceklerine dair olan inançları ve Müslümanların tarihi değerlerinin burada olması, orayı herkes için değerli kılmaktadır.


Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız. Kudüs’ün yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin nedenlerini “Nedenler” bölümüne yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kudüs yüzyıllarca tüm dinler arasında paylaşılmayan şehir olmuştur. Müslümanların ilk kıblesi burasıdır. Peygamberimiz Miraç gecesi önce buraya getirilmiş daha sonra semaya yükselmiştir. Hakkında hadisi şeriflerinde olduğu bu şehir Osmanlı tarafından da dini önem taşıdığı için değer görmüş bir yerdir. Yahudilerde kıyamet hakkındaki bazı görüşleri burada yaşanacağına inandığı için onlar da Kudüs’ e değer vermişlerdir. Hristiyanların inancına göre de Mesih as buraya inecektir. İşte buy gibi dini hassasiyetler tarih boyunca Kudüs’ ü önemli bir yerleşim yeri haline getirmiştir. Filistin’ e ait olan bu topraklar ne yazık ki şimdi Yahudiler tarafından gasp edilmiş ve Müslümanlara eziyetler edilmiştir. Kudüs ‘ü Müslümanların ziyaret etmesine bile zorla izin verilmektedir. Kudüs ‘ün değerini her Müslüman genç ve çocuk bilmeli ve bu değerlere sahip çıkmalıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kudüs şehri Müslümanlara Hıristiyanların ve Yahudilerin ibadet yeri olmuş ve himmet verdiği şehirler arasında bulunmuştur. Tarih boyunca birçok kavim ve toplum Kudüs şehrini fethetmek ve burada ibadet etmek için birçok çalışmalar ve birçok savaşlar yapmışlardır. Kudüs şehri ibadet açısından kutsal sayıldığı için birçok insanın tercih ettiği ve sevdiği en güzel şehirlerden biridir. Kudüs şehri Ayrıca Müslümanlar için de ayrı bir kıymeti vardır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.