Ders Notları

Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır?

4. Sınıf Trafik Güvenliği Cem Web Ofset Yayınları Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Hepsinin vermiş olduğu anlam farklı olduğu için birbirinden farklıdır. Eğer hepsi aynı şekilde olsa durum karışıklığı olur ve kazalara sebep olurdu.

Üçgen Levhalar; .Tehlikeli ve uyarı bölgelerini ifade eder.

Kare ve Dikdörtgenler; Bilgi ifade eder.

Yuvarlak Levhalar; Düzen ifade eder.


Trafik işaret ve levhalarının şekilleri neden farklıdır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Trafikte ; trafiğin düzen içinde olması için bazı işaret ve levhalar konmuştur. Bu levhalar sayesinde insanlar, yolda karşılarına ne çıkacağını bilirler ve ona göre hareket ederler.  Trafiğe konan bu trafik işaretleri ve levhalarının şekillerinin hepsi birbirinden farklıdır. Bu farklılık sayesinde insanlar yolda ne olduğunu hemen anlarlar. Uzaktan tabelanın içerisinde ne yazdığını hemen göremeseler de ilk görünen şey şekildir. Bu şeklin ne ifade ettiğini bilir ve ona göre davranırlar.

Böylece trafikte daha dikkatli bir sürüş sağlanmış olur. Eğer trafik işaretleri ve levhalarının şekillerinin hepsi aynı olsaydı karışıklığa sebep olurdu. İnsanlar uyarı olan yerlerde bilgi işareti sanarak dikkatli davranmak zorunda hissetmezlerdi. Veya tehlikeli geçitlerin levhalarını düzen işareti sanabilirlerdi. Bunların hepsi yolda kafa karışıklığına ve düzensizliğe sebep olur. Trafik işaretleri ve levhalarında hangi şekiller hangi manaya gelir , şu şekilde özetlenebilir;

Üçgen Levhalar; .Tehlikeli ve uyarı bölgelerini ifade eder.

Kare ve Dikdörtgenler; Bilgi ifade eder.

Yuvarlak Levhalar; Düzen ifade eder.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Trafikte yok aldığımız zaman trafik ışık ve levhalarının farklı renkte ve farklı şekillerde olduğunu gözlemleyebiliriz. Bunun sebebi trafik ışık ve levhalarının farklı anlamlar ve farklı bilgiler verdiği olmaktadır. Eğer trafik ışık ve levhaları aynı olsaydı muhakkak ki sürücüler ve yayalar bunu karıştırır ve verilen bilgiler tam bir şekilde anlaşılamaz da. Trafikte bulunan açık ve levhaların farklı renkte farklı yapıda ve farklı şekilde olması bir sürücüler ve yayalar için tasarlanmış ve güvenliğimizi sağlayan en güzel kurallar ve bilgiler barındıran can ve mal güvenliğimiz de sağlayan olanaklar dır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.