Ders Notları

Uzlaşı sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Uzlaşı sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uzlaşı sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Uzlaşı sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken sakin olmak ve mantıklı hareket etmektir. Duygulara yenik düşmemeli ve dürüst ve anlaşma niyetli olmalıdır.


Uzlaşı sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Uzlaşı  sürecinde , uzlaşma yolunun olduğunu ve bunu başarabileceğini herkes bilmelidir. Sakin kalmalı, karşı tarafı incitecek hakaret veya ağır konuşmalar gibi hareketler yapmamalı. Dürüst olmalı ve herşeyi en doğru biçimde ifade etmeli, yalan ve hileden kaçınmalıdır. Öfke ve duygularla hareket etmemeli mantıklı düşünme sağlanmalıdır. İki tarafa da  konuşma hakkı verilmeli ve karşı taraf konuşurken dinlenmelidir. Yanlarında kendilerini dinleyecek ve taraf tutmadan hakemlik yapabilecek kişiler varsa çağırılmalıdır. Bu şekilde anlaşmaya varılamayan konu hakkında konuşulmalı ve çözüm önerileri sunulmalıdır. Böylece insanlar arasında ortak yol bulunmuş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir uzlaşı karar verdiğimiz zaman öncelikle uzlaşın diğer insanlar arasında farklı düşüncelere olduğuna dikkat etmeliyiz yalnız Bizim düşüncemiz değil diğer insanların düşüncelerine dikkat etmek elbette ki uzlaşın ortak dolar için gereklidir Bekir ve düşüncelerimiz diğer insanlara karşı farklılık gösterdiği zaman ve bu konuda bir ortak karar alacağız bana uzak yoluna gidilir buzlaş yolu elbetteki uzlaşmanın birlikte karar almanın birlikte hareket etmenin en temel yoludur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.