Ders Notları

Uzun yaşamak, sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Sınıfça konuşunuz.

4. Sınıf Türkçe Uzun yaşamak, sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Sınıfça konuşunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uzun yaşamak, sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Sınıfça konuşunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde eskisi kadar uzun ve sağlık yaşayabilen çok az insan vardır. Sağlıklı kalabilmek için en önemli unsur beslenmemizdir. Dengeli beslenmeye özen göstermeli, abur cuburdan uzak durmalıyız. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar edinmemeliyiz. Bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşam için su tüketimine de önem göstermeli günde en az 2lt.su tüketmeliyiz.


Uzun yaşamak, sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Sınıfça konuşunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sağlıklı ve uzum yaşayabilmek birazda bizim elimizdedir. Yediklerimize içtiklerimize, günlük beslenmemize dikkat etmeli, dengeli beslenmeliyiz. Dengesiz beslenirsek vücudun direnci düşer ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Buda hastalıklara müsait bir bünye oluşturur. Bunun için et, sebze, süt, yoğurt gibi besinlerin hepsini eşit bir şekilde tüketmeliyiz. Günde 3 öğün yemek yemeliyiz.

Bu 3 öğünde az ve sık yemek yememiz gerekir. Bunların içerisinde en önemlisi kahvaltıdır. Her sabah kahvaltımızı günlük olarak düzenli bir şekilde mutlaka yapmalıyız. Yumurta, peynir, bal, süt gibi besinlere vücudumuz için çok önemlidir.Meyve sebze tüketimi sağlığımız için en çok faydalı besinlerdendir. Fakat, alırken bu meyvelerin hormonlu olup olmadığına dikkat etmeli hormonuysa ve mevsimi değilse almamalıyız.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için özellikle dengeli ve düzenli beslenmek gerekir hayatımızdan paketli ve hazır yiyeceklerin çıkararak genellikle mevsiminde üretilen meyve ve sebzeleri tercih etmeliyiz daha sonra bakliyatlar süt ve süt ürünleri et ve et ürünlerini tercih ederek sağlığımızı destekler ve koruruz beslenmek ayrıca tüm vitaminleri içeren ürünleri tercih etmek sağlığımız için önemlidir özellikle kahvaltı gibi önemli bir hayatımızdan eksik etmememiz gerekir çünkü kahvaltı ve sağlıklı bir kahvaltı çocuk gelişimi için ve günlük yaşamın maratonu ve enerjisi için çok önemlidir akşam yemeğinde ise çorbaların tercih etmek ve evde pişen sağlıklı ev yemeklerini tercih ederek sağlığımızı koruyabiliriz bir insan beslenmesinde dikkat ederek uzun yaşayabilir ve hastalıkların önüne geçebilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.