8. Sınıf İnkılap Tarihi

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 138-139 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sağlık Alanında Yapılan Çalışmalar Cevapları Sayfa 137


Sağlık Alanında Yapılan Çalışmalar Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 137


Anayasa’mızın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğu belirtilmektedir.

Soru : Sosyal devletin tanımı ve temel görevleri ile ilgili bir İnternet araştırması yaparak edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.


Kısa Cevap : “Sosyal devletin tanımı ve temel görevleri ile ilgili bir İnternet araştırması yaparak edindiğiniz bilgileri yazınız.”

Uzun Cevap :

Sosyal devletin temel amacı; en geniş anlamda piyasa ekonomisinin başarısızlıklarını ve yetersizliklerini ortadan kaldırmaktır. Sosyal devlet, düzenleyici bir devlet anlayışıdır.

“Anayasanın 2 ve 60 inci maddeleri yönünden inceleme: Sosyal hukuk devleti güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani, sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet demektir.

Sosyal devlette fırsat eşitliği , halka eşit gelir dağılımı ve asgari yaşam şartları vardır. Sosyal devletin önceliklerinden birisi de vatandaşların sorumluluk üstlenmeleri için olanaklar sağlamasıdır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Cumhuriyetin Kazanımları ve Atatürk’ün Gösterdiği Hedefler Cevapları Sayfa 138, 139


Cumhuriyetin Kazanımları ve Atatürk’ün Gösterdiği Hedefler Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 138


Soru : Atatürk’ün cumhuriyeti gençliğe emanet etmesinde gençliğin hangi özellikleri rol oynamış olabilir? Neden?


Kısa Cevap : “Atatürk’ün cumhuriyeti gençliğe emanet etmesinde gençliğin hangi özellikleri rol oynamış olabilir? Neden?”

Uzun Cevap :

Genç olan kişi düşüncesi ve anlayışı sağlıklı, yeniliklere açık, araştıran ve öğrenme isteği olan, geleceği umutla bakalım Birgül cesur ve hayata karşı büyük bir arzu olan kişidir.

Gençler sarılmış oldukları davada eğer samimi olurlarsa büyük başarılar elde edebilirler.

Daha hayatın zorluklarını tam olarak görmemiş ve çok yenilik yaşamadıkları için cesur ve hayata umutla bakan kişilerdir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 139 Cevapları


Soru : Atatürk’ün Cumhuriyet’i Türk gençliğine emanet etmesinin nedenleri neler olabilir?


Kısa Cevap : “Atatürk’ün Cumhuriyet’i Türk gençliğine emanet etmesinin nedenleri neler olabilir?”

Uzun Cevap :

Atatürk’ün Cumhuriyeti gençliğe emanet etmesinin nedenleri gençlikte deli bir kan olmasıdır.

Gençler hayatlarında çok fazla yenilgi görmedikleri ve hayatlarının baharında oldukları için geleceğe karşı büyük bir aşk ve büyük bir azim duyarlar

Sen senin duyguları yeniliği açık ve düşünceleri daima değişime hazır olduğu için bağlı olmuş oldukları davada sağlam bir şekilde ilerleyebilirler.

Hayatın diğer sorumluluklarını daha üzerlerine almadıkları için vakitlerin hepsini bağlamış oldukları dava için harcayabilirler.

İşte bu yüzden gençliğe değer verilmesi ve onlara görevler verilerek daha da güçlenmeleri sağlanmalıdır.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu hedefler elbette ki Türkiye cumhuriyeti’ni kazanmak ve Türkiye cumhuriyeti’ni kurmak Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık seviyesine yükseltmek Türk milletinin daha para daha aydınlık daha güzel bir yaşam ve devlet bırakmak için olduğunu söyleyebiliriz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları sayesinde ülkemiz gelişmiş birçok imkana sahip olmuştur yukarıdaki bilgilerle de bu konuyu güzel bir şekilde anlayarak öğreniyoruz.

  2. Sağlık alanında insanların her zaman temel hak ve özgürlükleri olduğunu ve sağlık alanında yapılan gelişmelerin insanlara ne kadar faydalı olduğunu görebilmekteyiz yapılan gelişmeler arasında sağlık alanında gelişimleri de sağlanmıştır birçok alanda ilke ve inkılaplar da sağlık alanına da etki göstermiştir sağlıkta elbette ki her şeyin sahip olmak sağlık imkanında aradığını bulmak ve sağlık imkanında birçok insana sahip ve ulaşmak istediğimiz zaman elbette ki Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu bu ilke ve inkılapları ne kadar faydalı olduğunu görebiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.