8. Sınıf Türkçe

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları Ferman Yayıncılık

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları Ferman Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Dostluğun Değeri konusunun bulunduğu 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları Ferman Yayıncılık

8.Sınıf Ferman Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı 38-39-40 Sayfa Cevapları Dostluğun Değeri

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ferman Yayıncılık

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Dostluk kavramı sizin için ne ifade eder? İnsanlar neden dostluk kurmaya ihtiyaç duyar? Düşüncelerinizi anlatınız.
Cevap: Dostluk, iki kişi arasında olan arkadaşlığında ötesinde olan bağlılıktır. Dost, her zaman doğru ve yanlışını söyleyen, ne olursa olsun yanında olan kişidir. İnsanlar sırlarını anlatmak için, sıkıntılarını mutluluklarını paylaşmak için bir dosta ihtiyaç duyarlar. 


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Cevap:

Kelime/Kelime Grubu:
Tahminî Anlamı:
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu:
Tahminî Anlamı:
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu:
Tahminî Anlamı:
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu:
Tahminî Anlamı:
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu:
Tahminî Anlamı:
Cümlem:


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ferman Yayıncılık

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız

1. Metinde anlatılan olay nedir?
Cevap:

2. Metinde size en çok etkileyen bölüm hangisidir? Açıklayınız.
Cevap:

3. Tuzağa düşen güvercinler, kurtulmak için ne yapmaya karar vermişlerdir?
Cevap:

4. Sizce güvercin neden tasmalıdır? Tartışınız.
Cevap:

5. Tasmalı güvercin, farenin önce öteki güvercinleri kurtarmasını istemiştir. Böyle bir durumda siz nasıl bir karar verirdiniz? Nedenleriyle açıklayınız.
Cevap:


3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken ana fikre bağlı kalarak ayrıntıya girmeden kendi cümlelerinizi kullanınız.
Cevap:


4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıya yazınız.
Cevap:


5. ETKİNLİK

“Dostluğun Değeri” adlı metindeki varlık sayısı kadar öğrencinin bulunduğu gruplar oluşturunuz. Gruplarda rol dağılımı yaparak metni canlandırınız
Cevap:


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. ETKİNLİK

Sınıfınızda “dostluğun değeri” konulu hazırlıklı bir konuşma yapınız. Konuşmanızda güdümlü konuşma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygulayabilmek için konuşma öncesinde konuyla ilgili beyin fırtınası yapınız. Konuşmalarınızda uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri kullanmaya özen gösteriniz
Cevap: Dost, sevgi ve saygı ile bağlılık kurulan, koşulsuz yanında olan bir arkadaşlıktır. Doğruyu ve yanlışı bize gösteren, kötü davranışlarımızda bizi uyaran, sıkıntılarımızı mutluluğumuzu paylaştığımız ve karşılıksız bizi seven bir kişidir. Dostluk insanlar için çok değerlidir. 


7. ETKİNLİK

Aşağıya “dostluk” konulu hikâye edici bir metin yazınız. Yazacağınız metinde öncelikle zaman, mekân, şahıs ve olay unsurlarını belirleyiniz. Ardından yazacağınız metnin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatacaklarınızı planlayınız. Mümkünse metninizde günlük hayattan örnekler veriniz.
Metni yazarken yazım kurallarına uymaya özen gösteriniz. Bu amaçla yazım kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
Yazdığınız metni yazım, noktalama ve anlatım bozuklukları açısından gözden geçirerek düzenleyiniz. Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.
Cevap: 

Yeni bir hayat bizleri bekliyordu. Evet bugün babamın işinden dolayı İstanbul’dan Ankara’ya taşınmak zorunda kaldık. Yeni ev, yeni okul, yeni arkadaşlar beni çok korkutuyordu. Evimize sonunda geldik. Eşyaları çıkarmaya başladılar. BU arada bende sokakta dolanmaya başladım. Çocuklar top oynuyordu. Bende orada bulunan banka oturup onları izlemeye başladım. Top oynayan çocuklardan biri yanıma gelip benimde katılmamı istedi. Beraber maç yaptık. Daha sonra arkadaşımla beraber evimizi göstermeye gidiyordum. Ne tesadüf onun evi de bizimle aynı apartmandaymış. Beraber vakit geçirmeye başladık. Bu şehre arkadaşım sayesinde çok alıştım. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu dersteki dostluk konusu gerçekten düşünmeye değerdi. Dostluk benim için çok önemli. Dostlar, hayatın zorluklarına ve güzelliklerine birlikte katlanan insanlardır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.