Ders Notları

Alınan kararlardan hareketle Türkiye İktisat Kongresi’nin amaçlarıyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Alınan kararlardan hareketle Türkiye İktisat Kongresi’nin amaçlarıyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Alınan kararlardan hareketle Türkiye İktisat Kongresi’nin amaçlarıyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Alınan kararlardan hareketle Türkiye iktisat Kongresi’nin amacının yerli üretimi kuvvetlendirmek ve savaş sonrası yıpranan ekonomiyi canlandırmak olduğunu söyleyebiliriz.


“Alınan kararlardan hareketle Türkiye İktisat Kongresi’nin amaçlarıyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Alınan kararlar baktığım zaman Türkiye iktisat Kongresi’nin amacını devletin savaştan sonra yıpranmış olan ekonomisini yükseltmek ve tamamen iç politikaya ve yerli üretime yönelmek olduğunu görüyorum.

Dışarıya bağımlılık her ne kadar bir süreliğine ihtiyaçları karşılasa da hem maddi yönden sıkıntı hem de kendi yerli üretimimizi yapmamak ve kendi zengin topraklarımızı işleyememek açısından büyük bir kayıptır.

Yerli malı hem ucuz hem de ülke ekonomisine katkısı açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Yerli üretim yapan ülkeler başka ülkelerin estetikline kalmaz ve kendi gelirlerini en üst düzeye çıkararak hem topraklarını işler hem de ucuz mal elde ederler.

Böylelikle hem çok şey iş imkanı hem de ihracat gibi büyük kazanımlar devlet ekonomisine katkıda bulunur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf inkılap tarihi ve Türkçe ders kitabında zorlanan biriyseniz ve araştırma konusu yapmak istediğiniz konuları anlamıyorsanız veya öğretmeninizin unutmuş olduğu ödevi tekrar etmek istiyoruz sayfa sitesinden yardım alabilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevaplar sayesinde özellikle araştırmak istediğiniz ve tarihi konuları ya da tarihi hakkında birçok bilgileri Türkiye Cumhuriyeti kurulurken kararlar ve bilgiler anlaşmaların hepsini bu sayfalar rahat bir şekilde bulabilirsiniz eğitici bilgilerle ödevinizi yaptığınız zaman bu derse daha iyi bir şekilde anlayacaksınız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.