Ders Notları

Çevrenizdeki tarihî eserler hakkında araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Çevrenizdeki tarihî eserler hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizdeki tarihî eserler hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizde var olan tarihi eserlere bakıldığı zaman İstanbul ve çevresi için Osmanlı döneminde ve Bizans imparatorluğundan kalmış olan Ayasofya Hisarlar hamamlar camiler medreseler Galata Kulesi Kız Kulesi gibi birçok tarihi eser günümüze kadar gelmiş ve bizlere bu tarihi güzellikleri vererek birçok eşsiz güzelliğe sahip olmamızı sağlayan atalarımıza teşekkür etmemiz gerekir.

Bunun yanında ülkemizde var olan Nemrut Dağı İzmir de yer alan Efes Antik Kenti gibi birçok tarihi güzellik günümüze kadar gelmiş ve Bizlerin bu tarihi güzelliklere kavuşarak yediden yetmişe bu dönemler hakkında bilgiler edinmemiz ve mimari özelliklerin nesilden nesile aktarılacak bir zihin temellerinin atıldığını söyleyebiliriz.


Çevrenizdeki tarihî eserler hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşadığım şehir İstanbul’da genel olarak Osmanlı’dan kalmış olan birçok tarihi eserin yer aldığını ve bununla beraber Bizans İmparatorluğu’nda birçok mimari özelliklerini yansıttığını söyleyebiliriz.

İstanbul’da genel olarak Kız Kulesi Ayasofya Camii Galata Kulesi Hisarlar gibi birçok tarihi güzellikler bizlere atalarımızdan miras kaldığı için Onlara minnettar olmalı ve bu güzellikleri sürekli olarak nesilden nesile korumamız büyük önem arz etmektedir.


 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ülkemizde birçok bölgede bulunan tarihi eserler bir zamanlar yaşamış olan insanların bırakmış oldukları ve birçok kültürel özelliklerini giyin işlerini yemeklerini gelenek ve göreneklerini anlatan ve bize aktaran yapılar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca tarihi eserler yanında tarihi yapılarda vardır. Tarihi yapılar geçmişte birçok medeniyetin yapmış oldukları ve günümüzde de hala güzelliğini ve olanaklarını muhafaza eden yapılara örnek olarak verilebilir. Çevremizde bulunan tarihi eserlere zarar vermemek yapılarını korumak ve gerekirse müzede evde saklanarak bunların yeni nesillere aktarılmasını sağlamak oldukça önemlidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.