Ders Notları

Geleneksel çocuk oyunlarımızdan hangilerini biliyorsunuz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Geleneksel çocuk oyunlarımızdan hangilerini biliyorsunuz? Sorusunun Kısa ve Uzun Cevabı


Geleneksel çocuk oyunlarımızdan hangilerini biliyorsunuz? sorusunun kısa cevabı;


Cevap: Geleneksel çocuk oyunları olarak aklımıza ilk olarak gelen oyunlar Saklambaç körebe topaç çevirme birdirbir 5 taş gibi oyunlar aklımıza gelen en güzel geleneksel oyunlar olarak kabul edilmektedir.  Bu geleneksel oyunlar toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın artmasına ve kişiler arasındaki bağların gelişmesini sağlayan en önemli oyunlar olarak kabul edilmektedir.


Geleneksel çocuk oyunlarımızdan hangilerini biliyorsunuz? sorusunun uzun cevabı;


Cevap: Geleneksel oyunlar bizlerin gelişimini sağlayan toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın artmasını sağlayan en önemli oyunlardan birkaç tanesidir.  geleneksel onlar sayesinde toplum içerisinde yer alan kişilerin ailevi ve kişisel Bağları gelişerek toplumun sağlam bir yapıya oturmasını sağlayan konudur.  geleneksel oyunlarımıza Örnek vermek gerekirse bir arada yapılan cirit Beştaş yakan top Saklambaç körebe gibi oyunlar örnek verilebilir. Bu tür oyunların toplumsal yapının sağlam bir temele oturabilmesi için olması ve geliştirilmesi ve korunması gereken önemli oyunlar arasında yer aldığı herkes tarafından kabul edilmektedir.  Ancak bu şekilde bu oyunların korunması ve geliştirilmesi sayesinde gelecek metinlerinde toplum içerisinde Entegre edilmesi ve toplumun sağlam bir yapıya oturulması sağlanabilir. Aksi takdirde günümüzde çocukların Bilgisayar tablet gibi yalnız başına oynadıkları oyunları kişisel ve bedensel gelişimlerini geride bırakacağı ve toplumun yavaş yavaş çökmesine neden olabilecek olayların başlangıcı olarak kabul edilerek çocuklarımızı Bilgisayar tablet gibi zararlı materyallerden korumamız gerektiğini aile bireyleri olarak toplumun bireyleri olarak ve devlet olarak bilinmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geleneksel çocuk oyunlarımız her zaman çok güzel oyunlar olmuştur ve hiçbir  zaman unutulmamıstır. Bunlardan bir tanesi ise körebe  başladığı zamandan itibaren hala oynanmaktadır. Körebe ise şöyle oynanmaktadır;Bir ebe olur ve onun gözü bir mendille bağlanır ve etrafında kişiler olur o kişileri yakalamaya çalışır.  Eğer bir kişiyi yakalarsa o kişi ebe olur ve oyun böyle devam eder bu oyunda eskiden oynanmasına rağmen hala devam etmektedir. Bu geleneksel çocuk oyunumuzda çok önemli bir oyunlardan bir tanesidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.