Ders Notları

Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlar. Bu durumun sebebi ne olabilir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlar. Bu durumun sebebi ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlar. Bu durumun sebebi ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlamasının nedeni atmosferimize girdiği anda hava ile karşılaşması ve havanın kendisine uyguladığı dirençtir.


Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlar. Bu durumun sebebi ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Gök taşları Dünya’mıza doğru düşerken birden alev alıp yanmaya başlamasının nedeni atmosferimizde bulunan havanın uyguladığı hava direncidir. Atmosfere giren gök taşına hava sürtünme kuvveti uygular gök taşı çok hızlı hareket ettiği için bu sürtünme kuvveti ısıya dönüşür ve gök taşı alev almaya başlar. Özellikle atmosferin mezosfer tabakasında uygulanır bu kuvvet. Havanın uyguladığı direnç(sürtünme kuvveti) sayesinde gök taşı Dünya’mıza ulaşmadan ya yok edilir ya da daha ufak zararsız şekilde yeryüzüne ulaşır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Göktaşları dünyamıza düştüğü zaman hızlı bir şekilde gökyüzüne iner ve gökyüzünde Alev almaya başlar bunun sebebi atmosferde bulunan hava basıncından kaynaklandığı söylenebilir. Göktaşları düştükleri yerlerde önemli ve derin çukurlar yapabilirler. Ya da şiddetli bir şekilde düştükleri birçok ortamı ciddi şekilde zarara uğratan bilen cisimlerdir. Günümüz teknolojisinde dünyaya yaklaşan göktaşı ve tespit edilebiliyor ve daha uzaydayken dünyamızda uzaklaştırılan biliyor. Havada bulunan yeryüzündeki atmosferinde hava basıncı Gök taşlarındaki şekli ve yapıyı da değiştirebilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.