Ders Notları

Kahramanları hayvanlar olan hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Kahramanları hayvanlar olan hikâye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kahramanları hayvanlar olan hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: 3 sincap kardeş varmış, bu üç sincap kardeş büyük anneleri ile ceviz ve fındık ağaçlarının da olduğu çok güzel bir ormanda yaşarlarmış.. Bir gün sincabın biri iki taşı birbirine vuruş ve farklı bir ses çıktığını fark etmiş.

Bunu gören diğer kardeşte boş ceviz kabuklarını bir kutuya dökmüş ve sallamaya başlamış. İkisinden de çok güzel sesler geliyormuş. Hemen büyük annelerine göstermek için yanına gitmişler. Büyük anneleri müzikten çok iyi anlarmış. Kendi müziklerini yapmalarının çok güzel olduğunu, bu müziğin duyduğu en güzel ses olduğunu söylemiş. Müziğe bu kadar hevesliyseniz gerçek müzik aletlerini çalmayı size öğretebilirim. Demiş.

Sincaplar bunu duyunca çok sevinmişler ve babaannelerinin gizli sandığını açıp müzik aletlerini almışlar. Hepsi birer müzik aleti eline alıp öğrenmiş ve beraber bir koro kurmuşlar. Hep birlikte çalıp söyleyip çok eğlenmişler.


Kahramanları hayvanlar olan hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Köyün birinde küçük bir fare yaşarmış Bir Gün Bu fare taşın üzerinde üzgün üzgün oturuyormuş küçük defne’de farenin bu durumunu görünce çok üzülmüş ve yanına gitmiş fareye Neyi olduğunu ve onunla konuşmak isteyip istemediğini sormuş fare de ona Derdini anlatmak istemiş.

Arkadaşlarının günlerdir görmediğini, evlerinde bulamadığını ve onların başına kötü bişe gelmesinden korktuğunu söylemiş.

Bunun üzerine defne duyduklarına çok üzülmüş ve fareye yardım etmek istemiş. Önce beraber farelerin evine gitmişler. Evde bir iz bulamayınca defnenin aklına köpek arkadaşını çağırıp onunla beraber dışarıda aramak gelmiş. Hemen köpek arkadaşını alıp gelmiş. Köpeği gören fare çok korkmuş kaçmak istemiş.

Defne köpeğin onla zarar vermeyeceğini yardımcı olmak için geldiğini söylemiş ve tanışmışlar. Köpek fareye isminin boncuk olduğunu ve iz sürmekte başarılı olduğunu, arkadaşlarını hemen bulabileceğini söylemiş. Dışarı çıktıklarında köpek yoldaki fındıkları ve yaprakları takip ederek yürümeye başlamış var bi anda çalıların içinden bir ses gelmiş. Fare hemen sesin geldiği yöne doğru girmiş var küçük bir ağaç parçasının içinde aradıkları fare arkadaşlarını bulmuşlar.

Fare çok korktuğunu neden haber vermeden ortadan kaybolduğunu sormuş. Diğer farede bi anda doğum yaptığım için evime dönemedim haberde veremedim mecburen burada saklanmak zorunda kaldım demiş. Küçük fare defneye ve boncuğa ona yardımcı oldukları için teşekkür etmiş. Boncuğa da “başta senden korktum ve ön yargılı yaklaştım. Bana zarar vermenden korktum. Fakat sen çok iyi kalpli bir köpekmişsin. Dostluğun için sana çok teşekkür ederim.” demiş. Ve o günden sonra köpek, fare ve defne çok iyi dost olarak yaşamışlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Okuduğumuz masallarda ve hikayelerde kahramanlar hayvan olabilir. Bu gibi ördeklerde hayvanlar aynı insanlar gibi hareket edebilir ve olayı net bir şekilde ifade edebilirler. İnsanların yapabileceği davranışları hayvanlarda yaparak hikayeyi veya masalı tamamlayabilirler. En ünlü masal örneklerinde ve hikaye örneklerinde hayvanların baş Kahraman olduğunu gözlemleyebiliriz. Çevremizde gördüğümüz hayvanlar özellikle masallarda olarak ve baş kahraman olarak olabilirler. Bazen izlediğimiz çizgi filmlerde ve sinemalarda da hayvanlar baş kahramanları olarak gözlemlenebilir. Hayvanların başkahraman olması çocuklar için eğlenceli ve daha güzel olduğu için çocukların ilgisini oldukça çeker.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.