Ders Notları

Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Çocukların haklarını bilmesi çok büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Çünkü haklarını bilen çocuklar olaylar karşısında ve yaşanabilecek sorunlar karşısında Nasıl davranması gerektiğini kimlerden yardım istemesi hangi haklara sahip olduğunu bilmesi sürekli olarak çok büyük bir önem taşımaktadır.


Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir? konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Çocukların haklarının neler Olduğunu bilmeleri çocukların olaylar karşısında Nasıl davranması gerektiğini Olaylar sırasında nasıl korunması gerektiğini ve olaylar sırasında kimlerden yardım isteyebilmesi açısından büyük bir yararı olduğu söylenebilir. Haklarını bilen çocuklar başlarına bir şey geldiği zaman veya bir haklarından mahrum kaldığı zaman devlet aracılığıyla bu hakkını arayabilir ve hakkı olan faydayı sağlayabilir. Ancak Eğitim sağlık seyahat gibi haklarını bilmeyen çocuklar ise haklarını savunamayacak gibi bu haklarından yoksun kalarak yaşayacaktır.

Çocuklarımızın Eğitim sağlık Seyahat gibi haklarından en iyi şekilde yararlanabilmesi açısından çocuklarımıza var olan hakları en iyi şekilde anlatılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gelecek nesillere kaliteli ve zeki bireyler yetiştirebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cocuk hakları sayesinde çocuklara tanınan birçok hak ve özgürlükleri tanınmak ve bu yolda haksızlıklara uğradığımız zaman bunu benimseyerek belirtmek çok önemli bir kavramdır.çocuklar huzur gülde savaşta veya herhangi bir yoklukta inandıkları zaman hak ve özgürlüklerini tanımaları ve bilmeleri onlar için çok kıymetlidir çünkü çocuklar bir milletin geleceğini temsil ettiği için onların çok rahat ve güzel bir şekilde büyümeleri dünya için çok önemlidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.