Ders Notları

İnsanoğlu neden zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir? Açıklayınız.

6. Sınıf Türkçe İnsanoğlu neden zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsanoğlu neden zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Gideceği yere vaktinde gitme, gün planlaması yapma, toplantı, düğün gibi merasimlerde ve törenlerde herkesin aynı anda gelerek vakit kaybını engelleme, işleri hızlandırma gibi sebeplerden dolayı zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir.


İnsanoğlu neden zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Zaman insanların uyduğu ve hayat akışının ona göre olduğu şeydir. Hızlanan zamana ayak uydurmak için bizimde zaman planlaması yapmamız lazımdır. İnsanların toplu olarak bulunmaları gereken; okul, düğün, toplantı, cenaze gibi toplu yerlerde herkesin aynı anda bulunması gerektiği ve zaman kaybı olmaması için zaman ölçümüne ihtiyaç vardır. Yine kaç saat çalışıldığı, market, resmi yerler gibi yerlerinde saat kaçta açılacağı ve kapanacağı da zaman ölçümü ile yapılmaktadır. İnsanlar bu zaman planlamasına göre işlerini düzene koyar ve ona göre hareket ederler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar zamanı ölçme kavramını birçok günlük hayatında yaptıkları işlerde ve hayatının geçmiş olan döngüsünü ayarlamak için kullanmış veya ihtiyaç duymuş olabilirler. Vakitleri ayırmak için de zaman dilimine ve ölçmek kavramına ihtiyaç duyarız. Ayrıca insanların yaşamları boyunca yapmış oldukları işleri belirlemek ve dengelemek için de zamana ihtiyaç duyarlar. İnsanlar kaç yaşına geldiklerine bir işte ne kadar süre durduklarını farklı işlerde ne kadar zaman ayırdıklarını belirlemek amacıyla saat dilimi ve vakti ayarlamaya ihtiyaç duyarlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.