Ders Notları

Işık kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için neler yapabiliriz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Işık kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için neler yapabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Işık kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Işık kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için belgeseller yapılmalı,

Doğal yaşamı olumsuz etkilediği konusunda insanlar bilinçlendirilmeli, konferanslar düzenlenmeli, çeşitli broşürlerle ışık kirliliğinin zararları insanlara anlatılmalıdır.


Işık kirliliği konusunda farkındalık oluşturmak için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günümüz dünyasında hızlı nüfus artışı, hızlı şehirleşme, teknolojinin gelişmesi gibi sonuçlar sonucunda çeşitli çevre sorunları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bu çevre sorunları ses kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği ve ışık kirliliği olarak sayılabilmektedir. Şehir hayatının en büyük sorunlarından bir tanesi ışık kirliliğidir. Işık kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla farkındalık yaratmak için çeşitli faaliyetler kotaya koyulabilir. Doğal hayatı olumsuz olarak etkileyen aşırı kentleşme ile doğal yaşam alanlarının yok olması sonucu canlıların üreme yerleri şehirler içerisinde kalmıştır.

Bu canlıları korumak için üreme yerlerine yakın olan yerlerde büyük restorant, market, sosyal tesis gibi yerlerin yapılmasını engellemeli insanları bu hayvanların yaşam ortamları hakkında bilgilendirerek ışık kirliliği bilincini oluşturmalı, konferanslar ve seminerler düzenleyerek gereksiz, uygun olmayan, sadece süs amacıyla yapılan ışıkların doğaya çevreye zarar verdiği anlatılmalıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Işık kirliliği hakkında farkındalık yapmak istiyorsan öncelikle bizim ve çevremizdeki insanların bilinçli bir şekilde ışık ve elektrik kullanımı olmalıdır. Gereksiz yere ampulleri yapmamalıyız gündüz dışında ampulden yapması boştur görsel bir süs olarak kullanmış olduğumuz aydınlatma araçlarını kapatmalıyız Ayrıca bir odada gereksiz yere yanan bana şükürler lambalar ve çeşitli üzeri çalındı kapatmak elektriği tasarruflu fıtığı sallanır bu şekilde yaptığımız zaman hem aile bütçemize gururum de ülkeyi kola bizi desteklemiş oluruz Ayrıca hayatımızın olmazsa olmaz vazgeçilmez kaynaklarından biri olan elektriği daha bilinçli bir şekilde olandır oluruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.