Ders Notları

Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Muharrem ayı ayın 10’unda başlayan 4 haram Aydan biri olup Muharrem ayında yapılan ibadetlerin fazileti çok büyük olarak kabul edilmektedir.

 Muharrem ayının 10. günü ise aşure günü olup islam dini açısından birçok olayın gerçekleşmiş olduğu gün olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayı içerisinde Kerbela olayının yaşanmasından ötürü dinimizde bu Ayda oruç tutmanın büyük sevaplar kazandırılacağı bilgisi Biz Müslümanlara verilmiştir.

Muharrem ayı veya aşure günü 10 ve 11 günlerde oruç tutulması gerektiği ve bu aya özel kılan Bugünlerde 10 peygambere 10 değişik ikram ve ihsan edildiği için Muharrem ayı dinimizde çok büyük bir önem taşıdığı kabul edilmektedir.


Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Muharrem orucu veya Aşure orucu olarak da geçer Ramazan ayından sonra 10-11-12 3 gün sırayla oruç tutulan günlere verilmektedir. Peygamberimiz de bugünlerde oruç tutarak insanların bu günlerde oruç tutmasını tavsiye etmiştir. Muharrem orucu Ramazan ayından sonra var olan en hayırlı oruç ibadeti olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Muharrem ayının 10 gün boyunca oruç tutmak büyük sevaplar arasında yer alır.Muharrem ayında aşure yapılarak dağıtılması ayrı bir hayır kapısıdır. Muharrem ayında ayrıca Kelbelaolayın gerçekleşmiş olması bu ayda tutulan oruçların yapılan hayırların daha önemli olduğunu gösterir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.