Ders Notları

Mum ile pinpon topu arasındaki uzaklık, gölgenin büyüklüğünü nasıl etkilemektedir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Mum ile pinpon topu arasındaki uzaklık, gölgenin büyüklüğünü nasıl etkilemektedir? Günlük yaşamdan bu duruma örnekler veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mum, pinpon topuna yaklaştığı durumda gölge boyu almaktadır. Mum, pinpon topundan uzaklaştığında ise gölge boyu büyümektedir.
Günlük yaşantımızda öğle vaktinde gölgemizin boyu kısa iken, öğleden sonra güneş ışınlarının açıcı uzaklaştığı için gölge boyumuz büyümektedir. Aynı şekilde binaların ve çevremizde var olan cisimler de aynı şekilde güneşin ışınlarına göre gölge boyları büyümekte veya küçülmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde görmüş olduğumuz birçok olayı fen bilimleri dersi de işliyoruz fen bilimleri dersinde araştırdığımız öğrendiğinizde o konuların günlük hayatımızı ne kadar belki yediğime farklılaştır tanı görebiliyoruz Ayrıca fen bilimleri dersini günlük hayatımızda tıpkı hayat bilgisi dersi gibi yerimi fazlasıyla anlamı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple fen bilimleri dersinde başarılı olmalısınız fen bilimleri dersinde başarılı olduğumuz zaman diğer dersinize de başarılı olacaksınız doğru bir şekilde ödevinizi yaptınız zaman ve ödevlerimizi tekrarını doğru kaynaklardan yaptığınız zaman ödevleriniz ve çalışma sayesinde yüksek notlar alacağımızı bileceksiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.