Ders Notları

Nüfus sayımları neden önemlidir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Nüfus sayımları neden önemlidir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nüfus sayımları neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Nufüs belirli bir sınır içerisinde belirli bir zamanda alanda yaşayan insan sayısına denir. Nüfus sayımı bu alan içerisinde yaşayan insan sayısı, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyiçalıştığı iş kolu ve yaşadığı yer gibi belirlemek için  yapılan işlemdir.


Nüfus sayımları neden önemlidir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlık tarihinde ilk nüfus sayımı Çin, Sümer ve Mısır toplumlarında yapılmıştır. Bu dönemde yapılan nüfus sayımını amacı tahsil edilecek vergi miktarı ve orduya alınacak asker sayısını belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Osmanlı döneminde ise ikinci Mahmut 1831 yılında bu sebeplere benzer bir amaçla nüfus sayımı yaptırmıştır.

Günümüzdeki nüfus sayımları amaçları çeşitlenmiş ve düzenli sayılar yapılmaya başlanmıştır. Bugünkü modern nüfus sayımı ilk olarak 18. Yy da 1749 yılında İsveç te yapılmıştır. Türkiye cumhuriyetinde ise ilk bufus sayımı 1927 yılında yapılmıştır. Nüfus sayımları nin amacı ülkeler, eğitim, sosyal, sağlık altyapı savunma ve enerji alanlarında yatırım yapabilmeleri için nüfus sayımında faydalanmaktadırlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nüfus sayımı ülkenin mevcut olan kişi sayısını belirlemek amacıyla yapılan ve ülkenin Genç çocuk yaşlı kadın erkek gibi şahısların belirlenmesi için gerekli olan bir sayı mıdır. Eskiden teknolojik aletler olmadığı zaman nüfus sayımı çok zordu. Günümüzde ise nüfus müdürlüğü sayesinde nüfus sayımı çok kolay bir şekilde ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Nüfus sayımı ülkenin mevcut nüfusunu belirlenmesi ve sayımı için gereklidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.