Ders Notları

Pamukkale Travertenleri’nin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü?

4. Sınıf Fen Bilimleri Pamukkale Travertenleri’nin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Pamukkale Travertenleri’nin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Pamukkale Travertenleri kayaç yapısına bağlı olarak rüzgar ve su aşındırması sonucunda sert kaya yapısının kalmasıyla meydana gediğini ifade etmemiz gerekir.


Pamukkale Travertenleri’nin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Pamukkale Travertenleri günümüzde bir çok insan tarafından nasıl oluştuğu merak konusu olduğunu ifade etmek gerekir. Pamukkale Travertenleri bölgede var olan yumuşak ve sert kaya yapısının temelinde oluştuğunu ifade etmek gerekir.

Zaman içerisinde Pamukkale Travertenleri içerisinde yer alan yumuşak kayaç yapısının sular, seller ve rüzgarlar sonucunda sert kaya yapısının kalması sonucunda meydana geldiğini ifade etmek gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Pamukkale’de bulunan Pamukkale travertenleri belirli ısı su ve kayaçların parçalanmasıyla oluşan ve meydana gelen türkiye’mizde bulunan en güzel doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Pamukkale travertenleri gibi birçok bölgede bulunan kayaçların parçalanması Ayrıca havası su gibi doğal yapıların maraş’ta ve etkilemesi ile kayaçların çeşitli renklerde oluşumlarda ve parçalanmalar da olabileceğini biliyoruz. Ülkemizde bulunan doğal güzellikler arasında yer alan Pamukkale travertenleri görülmeye değer beyaz renkleri ile büyüleyen ve kayaçların yüzyıllar boyunca meydana getirdiği belirli aşamalardan geçerek oluşan en güzel doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.