Ders Notları

Neden iki kulağımız olduğunu hiç düşündünüz mü?

6. Sınıf Fen Bilimleri Neden iki kulağımız olduğunu hiç düşündünüz mü? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Neden iki kulağımız olduğunu hiç düşündünüz mü? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Beyin iki kulaktan gelen seslerle konuşmaları ve çevreden gelen sesleri daha net anlar.

Beyin hangi sesin nereden geldiğini daha kolay çözer. İki kulak sayesinde alçak ve yüksek sesler ayırt edilebilir. İki kulak sayesinde evreyi duyabilmek için daha az çaba harcarsınız.


Neden iki kulağımız olduğunu hiç düşündünüz mü? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kulak duyma duyu organımızdır. Kulağımız sayesinde çevremizden gelen sesleri duyarız. Eğer tekbir kulağımız olsaydı, beyin sesin hangi taraftan geldiğini bilmez sesin geldiği tarafı tespit etme zorlaşırdı.

İki kulak sayesinde çevreden gelen seslerin hangisinin göz ardı edileceği, hangisinin dikkate alınacağına beyin karar verir. İki sayesinde çevrenizden gelen gürültüleri filtreler karşınızda konuşan kişinin sesini duyabilirsiniz.

Karşınızda konuşulan veya dinlediğiniz bir kelimeyi duyabilmek için çok çaba harcarsınız. Tek bir kulağımız olsa buda zarar görse duyma yetimizi kaybetmiş oluruz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beş duyu organlarımızdan biri olan kulaklarımızı 2 tane olduğunu gözlemleyebiliriz her insanda 2 tane kulak vardır 2 tane kulak olmasının temel sebeplerinden biri dışarıdan gelen sesleri ve tepkileri beyne iletmek için olabildiği bilimsel bir araştırmada ortaya çıkmıştır. Duyu organımız olan kulak sayesinden dışarıdan gelen sesleri ve tepkileri hissedebilir ona göre konuşabilir tepki verebilir ve hareket edebiliriz. Beş duyu organlarımızdan biri olan kulaklarımızın sağlığı için muhakkak kişisel bakımımızı dikkat etmeli kulaklarımızı temizlemede kulaklarımıza sert ve derece cisimler koymamalı ve sıcaktan soğuktan kulaklarımızı korumalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.