Ders Notları

Peygamberimizin adalete verdiği önemi bir örnekle açıklayınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Peygamberimizin (s.a.v.) adalete verdiği önemi bir örnekle açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peygamberimizin (s.a.v.) adalete verdiği önemi bir örnekle açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Peygamber Efendimiz hayatı boyunca gerek Peygamberlikten önce gerekse Peygamberlikten sonra adaletini ortaya koyuştur. İnsanlar ona güvenirdi ve hakem tayin ederdi. Bu konu ile ilgili iki kıssa örneği verelim.

Peygamber Efendimiz adil bir insandı. Helal ve haamlar Bir gün Mahzunoğulları kabilesinden Fatıma adında asil bir kadın hırsızlık yapmıştı. O kadının cezalandırmaması için ashabdan Hz. Üsame b. Zeyd’i Peygamberimize gönderdiler. Bu duruma çok kızan ve üzülen

Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Nasıl oluyor da bazı kimseler, Allah’ın kanunu karşısında aracı olmaya kalkışıyor. Sizden öncekilerin mahvolmasının sebebi şudur: İçlerinden asil, ileri gelen birisi hırsızlık yapınca, onu serbest bırakıyor, zayıf ve fakir bir kimse hırsızlık yapınca, onu cezalandırıyorlardı. Allah’a yemin ederim ki Muhammed’in kızı Fatıma hırsızlık yapsaydı, onun da cezasını verirdim.”


Peygamberimizin (s.a.v.) adalete verdiği önemi bir örnekle açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İkinci örnek olay;
Yangın ve sel baskınlarından zarar gören Kâbe’yi yeniden inşa edilecekti. Hz. Peygamber’in de amcası Abbas’la birlikte taş taşıyıp yardımcı olduğu tamir sırasında Kâbe yeniden inşa edildi, ancak Hacer-ül Esved’in yerine yerleştirilmesi hususunda anlaşmazlık çıktı. Bu şerefli görevi hiçbir kabile başkasına bırakmak istemedi, hatta bu yüzden savaşmayı bile göze alanlar oldu. Nihayet Kureyş’in ileri gelenlerinden Ebû Ümeyye b. Mugîre, “Benî Şeybe kapısından Kâbe’ye ilk giren kimsenin vereceği karara uyulmasını” teklif etti; Kureyşliler bu teklifi benimseyip beklemeye başladılar.

Kapıdan Hz. Muhammed (sav)’in girdiği görülünce orada bulunanlar “İşte el-emîn, işte Muhammed geldi!” diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler. Hz. Muhammed (sav) bir örtü getirterek Hacer-ül Esved’i onun üzerine koydu, bütün kabile reislerinin iştirakiyle örtüyü kaldırdı, konulacağı hizaya gelince de taşı kendi elleriyle alıp yerine yerleştirdi. Böylece Kureyşliler arasında çıkmak üzere olan bir çatışmanın da önüne geçilmiş oldu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem adaleti ile ve emin oluşu ile bilinirdi. Birçok konuda adalete doğruyu konuşan rahmet peygamberi olarak bilinen ve doğruluktan asla şaşmayan ve bunu ehlibeytin eve sahabelere en güzel şekilde benimseten ve öğreten son peygamberdi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.