Ders Notları

Siz de günlük hayatta yapılan dil yanlışlarıyla ilgili örnekler yazınız.

5. Sınıf Türkçe Siz de günlük hayatta yapılan dil yanlışlarıyla ilgili örnekler yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Siz de günlük hayatta yapılan dil yanlışlarıyla ilgili örnekler yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günlük hayat içerisinde zalata, sevirem, kalkayrum, yalnış gibi yapılan dil yanlışlıkları örnek olarak verilebilir.


Siz de günlük hayatta yapılan dil yanlışlarıyla ilgili örnekler yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük hayatımıza insanlar şivelerden dolayı veya alışa gelmiş kalıp yanlılarınına nedeniyle dil yanlışlıkları yapmaktadır.

Günlük hayatta yapılan dil yanlışlıklarına örnekler şunlardır ;

  1. Gitmiyecem,
  2. Seveyrum,
  3. Herkez
  4. Zalata
  5. Beyen

gibi yanlış kelimeler kullanılmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günlük hayatımızda Türkçede konuşmalar yapılırken çeşitli kelimelerin yanlış söylendiğini ve dil yanlışı yapıldığını görebiliriz. Bu gibi durumlarda imla kılavuzuna bakarak doğru sözcükler seçmeli ve Türkçemizi düzgün konuşmalıyız. Günlük hayatımızda birçok kelime dilden dile yanlışlıklarla söylenir bazı kelimeler farklı harflerin değişimi bazıları ayrı kullanılarak bazıları da farklı anlamlar yüklenerek dilimize ve konuşmalarımıza yansıtılır bu tamamıyla Türkçe dilini bozmaktadır doğru konuşmak dilimizi doğru kullanmak ve Türkçemize iyi anlamak için Türkçe kurallarına yazım ve noktalama işaretlerine ve imla kılavuzunda gerekli olan bilgilere bakarak konuşmamızı ve Türkçemizi anlamamız önemlidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.