Ders Notları

Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) cahiliye döneminde kız çocuklarının utanç sayıldığı bir dönemde kız çocuklarını sever ve onlarla şakalaşırdı. Peygamber Efendimiz çocuklara Geçmiş olsun ziyaretine giden Yoldayım geçerken yolda var olan Çocuklarla oyun oynayan ve şakalaşan çocukları seven ve güzel ahlakı tavsiye eden anne babaya da çocuklarına güzel ahlak vermeyi tavsiye eden Torunlarını çok seven ve çocuklar arasında sürekli olarak adaletli olan bir kişi bir peygamber idi.


Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Cahiliye geleneklerine göre çocuklar açıktan sevilmediği gibi kız çocukları, utanç kaynağı olarak kabul edilirdi. Böyle bir ortamda Peygamberimiz bütün çocuklarına ve özellikle de kız çocuklarına karşı sevgisini göstererek cahiliye âdetlerini yıkmaya çalışmıştır. Peygamberimiz, çocuklarının eğitimiyle yakından ilgilenir, onların güzel ahlak sahibi olmaları için özen gösterir ve herkese de bu tavsiyede bulunurdu. Örneğin, “Çocuklarınıza ikram ediniz ve onları güzel terbiye ediniz.”1 ve “Bir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha değerli bir bağışta bulunamaz.”2 diye buyurarak anne ve babanın çocuğuna karşı ilk sorumluluğunun, ona güzel ahlak kazandırmak olduğuna işaret etmiştir. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocuklarına olan bu sevgisi, onları başkalarının çocuklarından üstün gördüğü anlamına gelmezdi. Çünkü o, her çocuğa aynı hassasiyeti gösterirdi. Örneğin, bir gün eline bir miktar para geçmişti. Bunu duyan kızı Hz. Fatıma (r.a.), Peygamberimizin yanına gelerek kocasının kuyudan su çekerken çok zorlandığını ve kendisinin de un yapmak için buğday öğütecek gücünün olmadığını ifade ederek, başkalarının ihtiyaçları için ayırdığı paradan kendilerine bir hizmetçi tutmasını talep etti. Bunun üzerine Peygamberimiz, bu parayı Suffe’deki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayırdığını söyleyerek, kızının isteğini geri çevirdi.3 Böylece, canından çok sevdiği kızı için bile bir ayrıcalık göstermedi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz yaşadığı Mekke halkı kız çocuklarını diri diri gömen ve cehaletle dolu bir ortamın olduğu putlara tapılan hemen gidip bir tane insanlarla dolu olduğu bir yerdi. Peygamber efendimiz tüm bu cehalet davranışlarına karşılı ve etkiliydi.peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hz Hatice ile evlendikten sonra çocukları olmuştur. Peygamber efendimiz çocuklarla şefkat ve merhametle yaklaşan bir babaydı.Peygamber efendimiz çocuklarına Müslümanlığı ve ibadetlerin gerekliliğine anlatırdı.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.