Ders Notları

Suyun hâl değişimi ile ilgili kaynaklardan araştırma yapalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Suyun hâl değişimi ile ilgili kaynaklardan araştırma yapalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Suyun hâl değişimi ile ilgili kaynaklardan araştırma yapalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Su sıvı hâlde bulunan bir maddedir. Isı alarak gaz hâline geçebilir ya da ısı kaybederek katı hâline geçebilir. Gaz hâline geçmesine buharlaşma, katı hâline geçmesine donma adı verilir.


Suyun hâl değişimi ile ilgili kaynaklardan araştırma yapalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Maddeler katı-sıvı-gaz hâlleri arasında geçiş yapabilirler. Bu geçiş olayı maddeye ısı vererek ya da maddeden ısı alarak sağlanır. Su maddenin sıvı hâline örnektir. Sıvı hâldeki bir maddenin katı hâline geçmesine donma gaz hâline geçmesine ise buharlaşma adı verilir.

Donma: Sıvı maddelerin ısı kaybederek moleküllerinin arasındaki mesafe azalır ve daha düzenli bir hâl olan katı formuna dönüşür. Suyu buzdolabına koyduğumuz zaman sürekli ısı kaybedecek ve katı hâli olan buza dönüşecektir.

Buharlaşma: Sıvı madde ısı aldığı zaman molekülleri arasındaki mesafe daha da artacak ve gaz haline geçecektir. Aslında su her sıcaklıkta buharlaşabilen bir özelliğe sahiptir. Verdiğimiz ısı sadece bu buharlaşmayı hızlandırır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Suyun çeşitli hallerine günümüzde gözlemleyebiliriz. Su donduğu zaman katı halini alabilir. Ayrıca su eridiği zaman buharlaşarak al değiştirip sıvı hali alabilir. Suyun çeşitli hallerini kaynatarak veya dondurarak gözlemleyebiliriz. Normalde su sıvı bir maddedir ve bulunduğu kabın şeklini çok rahat bir şekilde alabilmektedir. Örneğin su dolu bir bardağa bir tasa doldurduğumuz zaman tasın şeklini kapladığını ve kasın şeklini aldığını görmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.