Ders Notları

Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız.

4. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ünlü Türk matematikçi, bilim adamı ve TÜBİTAK başkanı Cahit arf İn hayatını araştırdım. Cahit arf  11 Ekim 1910  yılında Selanik’te doğmuştur. 1948 yılında İnönü ödülünü, 1974 te TÜBİTAK bilim ödülünü kazanmıştır.

1980 yılında İstanbul teknik üniversitesi ve Karadeniz teknik üniversitesi onur doktorası, 1981 de de ODTÜ onur doktorasını almıştır.


Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Cahit Arf 11 Ekim 1910 yılında Selanikte doğmuştur. Matematikçi ve bilim insanıdır. Cahit arf Sultaniye adı verilen liselerin ilk kısmında okumuş daha 5. Sınıftayken öğretmeni tarafından matematiğe yönlendirilmiş sınıfında arkadaşlarının çözemediği matematik sorularını kendisinin çok kolay çözmesi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Ailesi tarafından St Louis lisesinde okumak üzere Fransa’ya gitmiştir.

Yüksek öğretimini Ecole Normale Superieure de tamamlamıştır. Türkiyede galatasaray lisesinde bir dönem öğretmenlik yapmıştır. Almanyada Göttingen üniversitesinde doktora yaptı. İstanbul üniversitesinde profesörlük ve ordinaryus profosörlüğüne yükseldi. TÜBİTAK ilk bilim kurulu başkanı oldu.

Daha sonra Amerika birleşik devletlerinde araştırma ve incelemelerde bulundu. Kalifonya üniversitesinde konuk öğretim üyeliği yaptı. Önemli çalışmaları ise cebir konusunda çalışmaları ile dünyaca ün kazandı. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözüleceğini ortaya koydu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk bilim adamlarından biri olan Cahit Arf hakkında vermiş olduğunuz bilgiler ve Cahit arf’ın ne gibi yenilikleri ve buluşları bulduğunu en güzel şekilde yukarıdaki bilgilerle öğrendim. Bilim adamları hakkında yapmış olduğum araştırma ödevinde vermiş olduğunuz yukarıdaki bilgileri yazarken hem okunaklı bir yazı yazmak daha kolay oluyor hem de ödevlerimi yaparken hızlı bir şekilde ulaşabileceğim Bir çok konuya sahip olabiliyorum. Vermiş olduğunuz detaylar ve bilgiler için çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum. Verdiğiniz cevaplar efsane olmuş.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.