Ders Notları

3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlarla Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir nitelik kazanmıştır? Neden?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlarla Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir nitelik kazanmıştır? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlarla Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir nitelik kazanmıştır? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlarla Türkiye Cumhuriyeti laik bir nitelik kazanmıştır. Çünkü laiklik için gerekli olan reformlar yapılmış oldu.


“3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlarla Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir nitelik kazanmıştır? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlar;

430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu kabul edilmiştir. ( Eğitimde Birlik Yasası. Bu Kanun ile eğitim birliği ilkesi yaşama geçirilmiştir, milli eğitim ve eğitimde birlik tesisi edilebilmiştir.

429 sayılı Şeriyye ve Evkaf Vekaletleri kaldırılmıştır. ( Bu bakanlık kaldırılarak daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.)

431 sayılı Kanunla Halifelik kaldırılmıştır. ( Bu kanunla günümüz laik rejim açıkça deklare edilmiştir.)


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 3 Mart 1924’te yapılan anlaşmalarla beraber ülkemize reaktif sistemi kabul edildiği için ülkemiz demokraside yönetilen Türkiye Cumhuriyeti laiklik ilkesi benimsemiş ve laiklik ilkesi ile daha yenilikçi ve daha parlak bir geleceğe sahip bir devlet olarak adımlarını atmıştır. İnkılap tarihinde yer alan tüm ödevlerimin cevaplarını her zaman bu sayfaya bakarak yapıyorum bu sayfadaki bilgi ve cevapları çok beğeniyorum verdiğiniz bilgi ve cevaplar için çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.