6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 57-58-59 Cevapları FCM Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hazırlık Çalışması  Cevapları Sayfa 57


Hazırlık Çalışması  Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 57 Cevapları


1. İslam’ın içkiyi yasakladığına dair bir ayet ve hadis bulup defterinize yazınız.


Cevap:
İçki ile ilgili ayet; Maide Suresi’nin 90. ayet
“Ey iman edenler! (aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Kur’an bu ayetiyle içkiyi kesin olarak tamamen yasakladı.

İçki ile ilgili hadis;
‘İçki bütün kötülüklerin anasıdır’ (ümmül habais)


2. İçki, sigara, kumar ve uyuşturucu gibi maddelerin zararlarıyla ilgili yazı, fotoğraf, haber ve benzeri doküman toplayıp bir sınıf panosu oluşturunuz.


Cevap:
İçki, sigara, kumar ve uyuşturucu gibi maddeler hem parasal anlamda insanları zor durumda bırakır. Birçok aile bu yüzden çökmüş ve birçok insan mağdur olmuştur. Nice kötü yollara bunlar sebebi ile gidilmiş, nice insanlar bu sebeple can vermiştir.
Uyuşturucu İle İlgili Haber;
Sağlam, 15 yaşındayken girdiği değişik ortamlarda esrar içmeye başladığını ifade ederek, uyuşturucu kullanımının kademe kademe arttığını belirtti. Sağlam, tedavi için  özel hastanelere, psikiyatristlere gittiğini anlatarak, “Hastane süreçlerinden sonra, eve dahi gitmeden madde almaya direkt torbacıya gidiyordum.” diye konuştu.
Birçok kişi terapiler neticesinde bu bataklıktan kurtuldu.


3. Zararlı alışkanlıklardan korunmak için neler yapılabilir? Aile büyüklerinizden bilgi alınız.


Cevap:
Zararlı alışkanlıklardan korunmak için, bu maddeleri kullanan insanlardan uzak durmak, asla bu maddeleri denememek, eğer böyle bir alışkanlık başladı ise aileden veya öğretmen gibi güvendiği bir insandan yardım istemek lazımdır.


4. Hz.Yahya’nın (a.s.) hayatı ile ilgili Genel Ağ, dinler tarihi gibi kaynaklardan bilgi edininiz.


Cevap:
Zekeriyya (as) oğlu olup, annesi Hz Meryem’ in teyzesidir. İsrailoğullarına Peygamber olarak gönderilmiştir. Kudüs’ te yaşamıştır. Hakkı yaşadığı dönem boyunca anlatmış, daha sonra ise şehit edilmiştir.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bazı Zararlı Alışkanlıklar Cevapları Sayfa 58, 59


Bazı Zararlı Alışkanlıklar Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 58 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Zararlı alışkanlıklar denince aklınıza neler geliyor?


Cevap:
Zararlı alışkanlıklar deyince aklıma ; sigara, içki, kumar, uyuşturucu gibi şeyler geliyor.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 59 Cevapları


ETKİNLİK


“İçki bütün kötülüklerin anasıdır.”
Nesaî, Eşribe, 44.


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) yukarıdaki hadisini yorumlayınız ve düşündüklerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
İçki içen insan hareketlerini normal zamanlarda olduğu gibi  kontrol edemez. Daha saldırgan ve suça meyilli olur. Birçok cinayet , kavga ve kaza gibi kötü durumların insanların sarhoşken olduğunu duyuyoruz. Bunun için “içki bütün kötülüklerin anasıdır.” Yani bütün kötülükler o içildikten sonra meydana gelebilir demektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Zararlı alışkanlıklar hem vücudumuza ve sağlığımıza zararlıdır hem de zararlı alışkanlıklar bizlere sevdiklerimizden düştün dünyadan uzak tutar görev ve sorumluluklarımızı aksatmaya sebep olur ya da amansız ve ölümcül hastalıklara kapılmamıza sebep olabilir. Zararlı alışkanlıklar uyuşturucu ve alkol gibi alışkanlıklar her zaman İslam dininde yasaklanmış alışkanlıklar olarak bilinmektedir bu alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmalıyız sağlığımız için ve sevdiklerimiz için bu gibi alışkanlıklardan mümkün olduğu çok uzaklaşmak en doğrusudur.

  2. ödevim vardı kolayca forum sayfa cevaplarına girerek yaptım bütün öğrenci arkadaşlarıma tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.