6. Sınıf Fen Bilimleri

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21-23 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21-23 Cevapları Adım Adım Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Özellikleri konusunun bulunduğu 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21-23 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21-23 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

6.Sınıf Adım Adım Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 21-23. Sayfa Cevapları Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Özellikleri

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Bilim insanlarının çalışmaları ve gök bilimcilerin gözlemleri sonucunda Güneş sistemindeki gezegenlerle ilgili sahip olduğumuz bilgiler sürekli değişmektedir. Örneğin gezegenlerin yüzey yapıları hakkında sürekli yeni bilgiler edinilmekte, yeni doğal uydular keşfedilmektedir. Güneş sistemindeki gezegenler hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Güneş sisteminde toplam 8 gezegen vardır. Bu gezegenler; Dünya, Venüs, Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Bu gezegenlerin Güneş’e en yakın olanı Merkür, en uzak olanı Neptün’dür. Gezegenler kendi içerisinde büyükten küçüğe sıralandığında Jüpiter > Satürn > Uranüs > Neptün > Dünya > Venüs > Mars > Merkür’dür.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

1. BÖLÜM ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

A. Aşağıda tabloda Güneş sistemindeki gezegenlere ait özellikler verilmiştir. Bu özelliklerin hangi gezegenlere ait olduğunu örnekteki gibi boyayarak belirtiniz.
Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 21-23 Cevapları Adım Adım Yayıncılık


B. Aşağıda verilen üçlü kelime gruplarından defterinize bilimsel olarak doğru cümleler yazınız.
Cevap: 

1.

  • Şanlı Urfa’ya düşen meteorit tarlada krater oluşturdu.
  • Ağaçlar atmosferdeki karbondioksiti alarak etrafa oksijen verir.
  • Dünya’mıza yaklaşan meteor parçaları atmosfere giremeden yanıp yok oldular.

2.

  • Plüton 2006 yılında gezegen unvanını kaybetmiş.
  • Güneş sistemindeki doğal uydulardan en önemlisi Ay’dır.
  • Dünya’nın Güneş etrafında 365 gün 6 saat süre içerisinde yaptığı harekete dolanma hareketi denir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu gezegenler hakkında daha fazla öğrenmeye çalışırken gerçekten zorlandım. Güneş sistemindeki gezegenlerin sıralaması, büyüklükleri ve uzaklıkları gibi birçok farklı özellik var. Ama bu etkinlik sayesinde bu konuda daha fazla bilgi edindim ve şimdi arkadaşlarıma bu konuyu anlatmaya çalışabilirim

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.