7. Sınıf Sosyal Bilgiler

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25-26-27-28-29 Cevapları Ekoyay Yayıncılık

Göster

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Soruları ve Cevapları Sayfa 25 26 27 28 29


Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları 


Soru : Günlük yaşamınızda aşağıdaki görselde yer alan kitle iletişim araçlarından hangisi sizin için daha önemli yere sahiptir? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25-26-27-28-29 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap: Görselde yer alan kitle iletişim araçları hayatımızda büyük bir önem taşımaktadır. Telefonla haberleşiriz, cep telefonu ile araştırmalar yapar, iletişim kurar, oyun oynarız, mektup ile tanıdıklarımızla ve resmi kurumlarla haberleşiriz, e-posta ile gerekli iletişim olanaklarını sağlar, mikrofonla sesimizi herkese duyururuz.


Soru : Ülkemizde kitle iletişim araçları hangi amaçlarla kullanılmaktadır?


Cevap: Ülkemizde kitle iletişim araçları hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Kitle iletişim araçları dünya üzerinde olduğu gibi Ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kitle iletişim araçları televizyon, telefon, internet içindeki Sosyal medyalar, kitaplar, deği, gazete olarak sayabiliriz.

Kitle iletişim araçları ülke dışında gelişen bir olayı, haberi anında bize bildirebilmektedir. Globalleşen dünyada artık olan bir olay bir savaş tüm ülkeleri etkilemektedir.

Kitle iletişim araçlarının amacı haberleşme bilgi edinme, bilgi toplama, öğrenme, öğretme, eğitim, kültür aktarımı, miras aktarımı, değerler eğitimi için kullanılabilmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları 


Soru : “Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir?


Cevap: “Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir?

Yayın yapmak ve bunu kitle iletişim araçları ile gerçekleştirmek milli çıkarlar ile yapılmakta ve bunu kanunlar çerçevesinde ilerlemektedir. Milli çıkarlar gereğince yapılmakta ve kanunlar çerçevesinde korunmaktadır. Yayıncılık kanunları içerisinde milli çıkarları korumak birinci kuraldır.

Küresel ve ulusal yayınların milli çıkarlara uygun olarak yapılması gerekir. Devlet sırlarını ifşa etmek, toplum ahlakını ve mirasını zedeleyici, kötüleyici yayınlar yapmak, terör örgütlerinin propagandasını yapmak ve onları övmek milli çıkarlara uygun olmayan yayınlardır. Bunlar suç olarak işlendiği takdirde bu suçun para cezası veya hapis cezası bulunmaktadır.


Soru : Kitle iletişim aracının muhtar adayı açısından önemi nedir?


Cevap: Kitle iletişim aracının muhtar adayı açısından önemi nedir?

Kitle iletişim araçları kısa sürede geniş kitlelere ulaşmayı saplayan önemli bir iletişim sistemidir. Kişiye özel web siteleri ve sosyal medya sayfalarının da kitle iletişim araçları durumuna gelmesi ile artık herkes kolayca tanınabilen insanlar haline gelmiştir. Evde oturan bir kişi kolaylıkla fenomen olmakta ve ismini tüm ülkeye duyurabilmektedir.

Bunu göz önüne aldığımızda bir muhteşem adayı kitle iletişim araçları sayesinde kişisel Web sitesini oluşturup sosyal medyayı da kullanarak kendini orada tanıtabilir. Kendine afişler yaptırarak caddeler ve sokaklara astığı gibi çeşitli platformlar aracılığı ile muhtar adaylığı ile ilgili projelerini anlatabilir, insanlarla iletişim kurabilir, kendi propagandasını kitle iletişim araçları ile duyurabilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.


Mesai Arkadaşına Hakaret Etti, Tazminatsız Kovuldu


Mesai arkadaşına söylediği söz yüzünden tazminatsız işten atılan işçi soluğu mahkemede almıştı. Yerel mahkemenin “kıdem ve ihbar tazminatlarını almasına” hükmettiği dosya Yargıtaya gitti. Yargıtayda görülen davada Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak fiziksel görünümüne yönelik sözleri hakaret saydı. Yargıtay, “Şeref ve haysiyete yönelik bir saldırı var. Mesai arkadaşına sataşmak, düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez.” diyerek yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

Genel ağ haberi, 23 Mayıs 2018 (Düzenlenmiştir.)


1. Bu haber, kitle iletişim araçlarında yayınlandığı zaman halk hangi haklarını kullanmış olur ya da halkın hangi hakları ihlal edilmiş olur?


Cevap: Başkalarına hakaret etmek düşünce özgürlüğü dışındadır ve hakaret sayılmaktadır.


2. Sizce bu haberi yapan veya yayınlayanlar sorumluluklarını yerine getirmişler midir? Açıklayınız.


Cevap: Evet getirmişlerdir. Çünkü her insan istediğini söyleyemez. Her kelime ve düşünce özgürlük değildir. Diğer insanlara saygılı olmamız gerektiği hakkında bu haber bizlere bilgiler vermektedir.


3. Sorumluluk sahibi bir vatandaş olarak böyle bir haberle karşılaştığınızda ne yaparsınız?


Cevap: Diğer insanlara bu durumu anlatmalı ve her sözün asla düşünce özgürlüğü olmadığını ve diğer insanlara karşı saygılı olmamız gerektiği hakkında bilgiler vermemiz gerekmektedir.


Soru : Kitle iletişim araçlarının halkın doğru haber alma hakkını yerine getirdiklerini düşünüyor musunuz? Açıklayınız.


Cevap: Kitle iletişim araçlarının halkın doğru haber alma hakkını yerine getirdiklerini düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

Bazı yalan haberler dışında Kitle iletişim araçlarının halkın doğru haber alma hakkını yerine getirdiklerini düşünüyorum. Ancak bazı kanallar araştırmadan, doğruluğu kanıtlanmadan haberler yaparak toplum içerisinde kargaşaya ve sıkıntılara neden olabilmektedir. Bunun için doğru haber yapmayan kanallara ve sitelere yaptırımların yapılması gerekmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları 


Soru : Size ait özel bilgilerin sosyal medyada paylaşılması hangi hakkınızın ihlal edildiğini gösterir?


Cevap: Size ait özel bilgilerin sosyal medyada paylaşılması hangi hakkınızın ihlal edildiğini gösterir?

İnsanların kendilerine ait bilgiler kişisel bilgiler olarak mahrem bilgilerine girer. Kişilerin verilerinin ve bilgilerinin konulması kanuni bir hak ve sorumluluk olarak bilinir.

Kişilerin kendisine ait özel bilgilerinin Sosyal medyada paylaşılması veya ifşa edilmesi tehlikeli ve yasaktır. Bu durum insanların mahremiyet haklarının ihlali anlamına gelir.

Size ait olan özel bilgilerin sosyal medyada paylaşılması özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Bunun kanun önünde bir cezai işlemi vardır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


Soru : Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.


Sokakta İki Kişinin İzinsiz Fotoğrafını Çeken Kişiye 3 Yıl Hapis


Adana, Seyhan’da durakta otobüs bekleyen kız öğrencilerin fotoğrafını çeken F. O. hakkında öğrencilerin şikâyeti üzerine dava açıldı. Duruşmada yeni aldığı cep telefonu ile otobüs durağında 2 kişinin fotoğrafını çektiğini belirten sanık, “Bayanlar fotoğraf çektiğimi fark edip bağırdılar. Bunun üzerine etraftakiler fotoğrafları silmemi istediler. Ben de sildim. Pişmanım.” dedi. Mahkeme, sanığa “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.
Genel ağ haberi, 14 Haziran 2018 (Düzenlenmiştir.)


1. Sizce bu haberi okuyan kişiler bilgi alma hakkından yararlanmış olurlar mı? Açıklayınız.


Cevap:   Bu haberi okuyan kişiler bilgi alma hakkında yararlanmış olurlar. Çünkü halk ile bilgi konular ve halkı ilgilendiren bir konu haber edinmiştir.


2. Haberin “kitle iletişim özgürlüğü” ile ilgisi var mı? Böyle bir durumla karşılaşsanız ne yaparsınız?


Cevap: Evet kitle iletişim özgürlüğü ile ilgili vardır. Böyle bir durum karşısında emniyet güçlerinden yardım ister ve davacı olurum.


3. Mahkeme “özel hayatın gizliliğini ihlal” cezasını neye dayanarak vermiştir?


Cevap: Mahkeme, sanığa “özel hayatın gizliliğini ihlal” dayanarak vermiştir.


4. “Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” cümlesi ile anlatılmak istenen nedir?


Cevap: “Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” cümlesi ile anlatılmak istenen nedir?

“Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” cümlesi çok doğru bir sözdür. Bu söz bizlere insanların bir çok özgürlüğü dilediği gibi yapabileceği anlamına gelmektedir. ancak bu özgürlüklerin başkaların hak ve özgürlüklerine zarar verdiğinde biteceği anlamına gelen bir sözdür.


Etkinlik Zamanı


Soru : Aşağıdaki kavram haritasında boş bırakılan yerleri tamamlayınız.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25-26-27-28-29 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüzde kitle iletişim araçları insanların birbirlerine ulaşmaları için kullanılmaktadır.Ama başka şeyler için de kullanılmaktadır.Mesela oyun oynamak için,fotoğraf çekmek için,mesajlaşmak için de kullanılır.Kısacası günümüzde teknoloji çok büyümüştür.İletişim araçları çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.