8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41 Cevapları Tutku Yayınları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Mekke’nin Fethi  Cevapları Sayfa 38, 39, 40, 41


Mekke’nin fethi Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 38 Cevapları


Soru : Mekke hangi yılda ve nasıl fethedilmiştir? Bu konuda bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 


Cevap:
Muhammed, Hicret’in 8. yılında, Ramazan ayının 13. günü, 10 bin kişilik bir ordu ile Medine’den çıktı. (4 Ocak 630) 20 Ramazan’da (11. Ocak 630) Muhammed ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:
“Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz. Peygamberimiz  360 put bulunan Kâbe’ye yönelerek tek tek putları devirmiştir. Daha sonra Müslümanlar ile Kabe’yi tavaf etmiştir.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 41 Cevapları


Soru : Mekke’nin fethine giden yolda Hz. Peygamber’in (s.a.v.) uyguladığı taktikler hakkında neler söylenebilir? Sınıfınızda tartışınız.


Cevap:
Hz peygamber bu yolda doğru taktikleri uygulamıştır. Amacı insanları öldürmek olmamış dinimiz için fetih yapmıştır. Bundan dolayı uyguladığı taktikler işe yaramış ve istediği gibi Mekke’yi fetih etmiştir. Kabe de de ibadetlerini yapabilmişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem doğum büyüdüğü peygamber müjdesinin verildiği Mekke şehrinin çok seviyordu. peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamber olmadan önce bile Kabe’de bulunan puflardan dolayı ve Mekke halkının cehalet ve büyük günahlar işleyerek yaşamasından dolayı büyük bir hüsran duyardı. Mekke Mekke halkının Müslümanlığı yönelmesi ve doğru yolu bulması için bir şut mücadele vermiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.