Ders Notları

Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında geri dönmesi nasıl adlandırılır? Yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında geri dönmesi nasıl adlandırılır? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında geri dönmesi nasıl adlandırılır? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir kaynaktan çıkan ses dalgalarının bir engele çarptığında geri dönmesi olayına yankı denir.


Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında geri dönmesi nasıl adlandırılır? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir kaynaktan çıkan ses ortamda yayılarak yoluna devam etmektedir.

Ortam içerisinde yoluna devam eden ses belli bir katı sıvı gaz ortamına karşılaştığı zaman ve geri döndüğü zaman bu olaya yankı adı verilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ses kaynağından çıkan sesin şiddetinden çevredeki cisimler çarpması ve geri dönmez de yankı ismi verdiği yukarıdaki bilgilerle daha iyi bir şekilde anladığımı söyleyebilirim. Bir sesim geriden bize dönmesi elbetteki yankılanması bu durumu ortaya çıkarmaktadır. Ses kaynağı bazı ortamda pisliklere çarparak ve cisimlerdeki dalgalanmalardan sonra kulağınıza gelmektedir bazen ise ses dalgaları çarptığı yerden genel olarak bize döner bu da yankılı bir şekilde in sesi işletmemize sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.