Ders Notları

Cumhuriyet yönetiminin değerleri nelerdir? Yazınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Cumhuriyet yönetiminin değerleri nelerdir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet yönetiminin değerleri nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Cumhuriyet terim olarak halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelir. Halkın egemenliğine dayalı parlamenter sistem ile halkın kendi kendini yönetme kendini kendi içerisinden bir yönetici seçmesi ile gerçekleştirilir.

Cumhuriyet sisteminde seçme ve seçilme hakkı milletindir. Cumhuriyet sisteminde hukuk üstünlüğü bulunur. Cumhuriyet sisteminde herkes kanunlar önünde eşittir. Cumhuriyet sisteminde fikir ve hürriyet özgürlüğü bulunur.


Cumhuriyet yönetiminin değerleri nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Cumhuriyet sisteminde hükmet başkan ve parlamenterlerden oluşan bir geçici süreliğine seçilmiş kadro devleti yönetir. Oligarşi veya monarşi gibi tek bir kişi yönetmez.

Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen cumhuriyet insanların en özgür haklarını kullanabildikleri yönetim şeklidir. Cumhuriyet yönetiminin değerleri

  1. Seçme ve seçilme hakkı halka aittir.
  2. Hukuk üstünlüğü bulunur.
  3. Halk kanunlar önünde eşittir.
  4. Fikir hürriyeti bulunur.
  5. Sosyal devlet yapısı bulunur.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet denince aklımıza elbetteki demokrasiyle yönetilen insanlara hak ve özgürlükleri tanıyan rahat huzurlu güvenilir ortamları bizlere sunan her zaman tüm hak ve özgürlüklerimizi eksiksiz ve tam bir şekilde kullanabileceğimizi geleceğimizin daha aydınlık ve daha verimli olabileceği yönetim şekli aklımıza gelmektedir. Ülkemiz 29 Ekim Cumhuriyettin ilanından sonra cumhuriyetle yönetilmeye ve cumhuriyet sayesinde de yeniliklere inkılapları ayak uydurmaya başlamış bir devlettir elbetteki cumhuriyetin bize sunduğu yenilikler ve güzellikler bitmez .

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.