Ders Notları

Müslümanlar bilimsel gelişme sürecine hangi katkıları yapmışlardır? Tartışınız?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Müslümanlar bilimsel gelişme sürecine hangi katkıları yapmışlardır? Tartışınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Müslümanlar bilimsel gelişme sürecine hangi katkıları yapmışlardır? Tartışınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İslam medeniyeti erken döneminden itibaren bilime önem vermiş, önemli bilim insanlarını yetiştirmişlerdir. İslam medeniyeti eski Yunan filozoflarının Latince kitaplarını Arapçaya çevirerek bu bilgiler ışığında önemli gelişmelere katkılarda bulunmuşlardır.

Önde gelen İslam bilgilerini sayacak olursak El-cezeri, tip alanında İbni-sna, psikoloji ve felsefe alanında Farabi gelmektedir.


Müslümanlar bilimsel gelişme sürecine hangi katkıları yapmışlardır? Tartışınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Müslümanların bilimsel gelişime sağladıkları faydaları sıralayacak olursak metal sanayi ve teknik aletler alanında son derece değerli keşifler yapmışlardır. Metal karışımlar ve boyaları müslümanlar bulmuştur.

Damıtma, esans çıkarma, optik camlar gibi keşifler yeni Müslümanlar aittir. Yine ilk dürbün Müslümanlar kullanmıştır. nlü İslam bilim adamları  Farabi, İbni-Sina, Piri reis, Evliya Çelebi, Hazerfen Ahmet Çelebi gibi bilim insanları yetiştirmişlerdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Müslümanlarda yeni zamandan itibaren yeniliklere ve bilime önem vermiş bu alanda çalışmalar yapmış ve yetiştirmiş olduğu bilim adamları sayesinde hem kendilerini hem de diğer insanlara örnek olmayı başarmışlardır. Sosyal bilgiler dersinde çalışırken ne demek istediğim tüm bilgileri çok güzel bir şekilde öğreniyorum bütün derslerim de başarılı bir şekilde araştırmak istediğim konuları burada sizin sayfanızda bulabiliyorum bu yüzden çok teşekkür etmek istiyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.