Ders Notları

Türk-İslam devletleri ticaretin gelişmesi için neler yapmışlardır? Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türk-İslam devletleri ticaretin gelişmesi için neler yapmışlardır? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk-İslam devletleri ticaretin gelişmesi için neler yapmışlardır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Ticaretin canlanması ve güvenliği için Ribat adıyla ilk Kervansarayları ve Bimarhane adı verilen ilk hastaneleri inşa etmişlerdir. Arapça farsçayı yazışma ve edebi dil olarak kullanarak komşu devletlerle ilişkilerini geliştirmişlerdir.


Türk-İslam devletleri ticaretin gelişmesi için neler yapmışlardır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Türk İslam devletleri ticaretin gelişmesi için ticaretin canlanması ve güvenliği için Ribat ismi ile birlikte ilk kervansarayları ve bimarhane ismi ile ise ilk hastaneleri kurmuşlardır.

Arapça ve farsçayı yazma ve edebi dil olarak kullanmışlardır. Bununla birlikte komşu devletlerle ilişkilerini geliştirmişlerdir.

%1 gibi düşük oranda gümrük vergisi alarak tüccarların ilgisini çekmeyi amaçlamışlardır yabancı tüccarların her türlü zararlarını karşılayarak onlara Güven vermişlerdir.

Ticaret ve kervanların dinlenmesi ve kervanların güvenliklerinin sağlanması için 30 – 40 kilo metre ara ile kervansaraylar yapılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Müslümanlar ve teknikler tarihten günümüze kadar ticaretlerini beraber gerçekleştirmişlerdir.çünkü ortak özellikleri ve gelenek görenekleri ile ticaret yapmak kapıları bu sebeple sonuna kadar açılmıştır. Tarihte ribatadında kervansaraylar ve hastaneler açılarak Türkler ve Müslümanların ekonomik ve ticaret yollarının rahat bir şekilde yapılması için imkanlar sağlanmıştır bu konuda verdiğiniz bilgiler sayesinde bilgilendim sosyal bilgiler dersindeki bu konuyu çok merak ediyordum bu sebeple bu konuyu araştırırken sizden bilgiler edindim

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.