Ders Notları

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk”u hazırlama amaçlarını belirtiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk”u hazırlama amaçlarını belirtiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Nutuk Türkçe sözlükte söylev anlamı içermektedir. Atatürk bu söylevle Türk milletine 1919 yılından itibaren genç Türkiye cumhuriyetinin kuruluşundan sonra ülkede yapılan ilke ve inkılaplardan ve de bunun gereksinimlerinden neden sonuç ilişkisi içinde anlattığı güzel bir kitaptır.


B. İçeriğini bölümlere ayırarak belirtiniz.


Cevap :

  • Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı hakkında bilgiler
  • Osmanlı devletinin o dönemki genel durumu hakkında bilgiler
  • Milli mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler
  • Milli Mücadeleyi etkileyen ve engelleyen iç ve dış etkenler hakkında bilgiler
  • Kongreler hakkında detaylar hakkında bilgiler
  • Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakkında bilgiler
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına ilişkin detaylar hakkında bilgiler


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli eserlerinden ve kitaplarından olan nutuk yani diğer anlamıyla söylev kitabı’nın okuyarak anlamak Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlatmış olduğu Kurtuluş mücadelesinin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu gösteren ve her zaman bu bilgilerle Türk milletine ayakta tutan Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün biz Türk gençliği bu cennet vatanı armağan ettiği ve çeşitli konularda her zaman kararlı vatansever olmamız gerektiğini anlatan bir eseri olduğunu söyleyebiliriz. Mustafa Kemal Atatürk her zaman Türk milletinde çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için uğraşmış ve Türk gençliğine vatanımızı emanet etmiştir bu alanda verilen mücadeleler anlaşmalar detaylar ve her türlü konu bilgi nutuk kitabında yer almaktadır her Türk gencinin nutuk kitabının okuması gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.