Ders Notları

Savaş, dünya barışını nasıl etkiler? Açıklayınız.

5. Sınıf Türkçe Savaş, dünya barışını nasıl etkiler? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Savaş, dünya barışını nasıl etkiler? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Savaşlar milletleri yoksulluğa itten fakirleştiren insanlara kan göz yaşı veren bir durumdur. Savaşların olduğu coğrafyalarda ki bu durum sadece o ülkeyi etkilemez çevresindeki ülkelerde bundan zarar görür ekonomileri gerilemeye başlar dünya da ki dengeler bozulduğu için o ülke üzerinde kötü emelleri olan ülkeler çıkar çatışmasına girer buda dünya barışını olumsuz etkiler.


Savaş, dünya barışını nasıl etkiler? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Dünya barışı hiç bir zaman uzun süreli korunamamıştır. Bunun yegane sebebi emperyalist ülkelerin üzerinde çıkar gütmeleridir. Çatışmanın ve savaşın olduğu ülkelere bakarsanız. O ülkelerde hemen büyük ülkelerin desteklediği savaş gruplarını farkedersiniz.

Yakın zamanda çıkan Suriye savaşında gördüğümüz gibi. Rejim güçleri onları destekleyen Rusya veya terör örgütü onu destekleyen ABD gibi bunun sonucunda bizim ülkemize yapılan terör saldırıları sonucu kendi güvenliğimiz için bizde bu savaşa girmek zorunda kaldık savaş her zaman yıkım getirir kimseye kar sağlamaz bu iş sadece silah tüccarlarının işine gelir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ülkede savaş çıktığı zaman çevresindeki tüm ülkeler etkilenir. Savaş mutsuzluğu huzursuzluğu ve yıkama simgelediği için dünyadaki tüm insanlara etkileyerek olumsuz düşüncelere sebep olabilir. Savaş en çok ülkenin doğal ve tarihi yapısını ülkede bulunan kültürlerin Yok olmasına ülkelerde bulunan çocuk kadın ve hasta insanların zor durumda kalmasına sebep olabilir. Savaşlar insanların olumsuz sonuçlar oluşturabileceği bir yıkım olarak değerlendirilmemektedir dünyada savaşın yok bozması barış’ın devamlı olması insanların huzurlu bir şekilde yaşaması tüm insanlar için gereklidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi yurtta sulh Dünyada sulh sözü ile anlatılmak istenen Barış mutluluğu ve huzuru getirmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.