Ders Notları

Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız. Sunumu görsellerle destekleyiniz.

4. Sınıf Türkçe Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız. Sunumu görsellerle destekleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız. Sunumu görsellerle destekleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türkiye’min her tarafı birbirinden güzel adeta bir cennet bahçesidir. Ülkemin her köşesini ayrı ayrı tanıtmak isterim. Ailem ile gezdiğim ve gördüğüm bir şehir olan  Türkiye’nin Batı Karadeniz’inde bulunan Bartın iline bağlı, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği Amasrayı tanıtmak isterim.


Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız. Sunumu görsellerle destekleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy,anakaraya bağlı bağımsız adalarına sahip olan Amasra. Üç bin yıllık tarihi olan kendini çevreleyen ormanlık alanlarına sahio bir yerleşim yeridir. Amasra kendine Göl balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonları ile karadenizin turizm noktasıdır.

Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız. Sunumu görsellerle destekleyiniz.
“4. Sınıf Türkçe 183-184-185-186-187-188-189. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı”

Genç yaşta vefat eden Barış Akarsu’nun memleketidir. 13.yy ‘da Cenevizliler tarafından ele geçirilen Amasra’yı Fatih Sultan Mehmet 1460’da fethetmiştir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet Amasra’yı gören hakim tepeye geldiğinde, Amasra’ya hayran kalarak şu sözleri söylemiştir.

“Lala, Lala!Çeşmi cihan(Dünyanın gözü) bumu ola”der.bu kadar güzel bir şehre zarar vermem diyerek kaleye  şehrin anahtarını getirmeleri için haber gönderir. Osmanlı ordusunu karşısında gören kale komutanı savaşmadan Fatih Sultan Mehmed’e anahtarı teslim etmiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ülkemizin birçok bölgesinde bulunan doğal ve tarihi güzellikler günümüzde ve tarihte de birçok insanın ilgisini çekmiştir. Özellikle en büyük şehirlerimizden biri olan İstanbul ve İzmir şehirlerimiz hem doğal hem de tarihi güzellikleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgeleri eski birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için ve coğrafi konumu denize yakın olması gibi birçok sebeplerden dolayı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Ülkemizin Doğu bölgesinde gelenek görenekler kültürler en işleri coğrafi güzellikler ve birçok tarihi eserlerde görülmeye ve gezilmeye değer yapılarda içermektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.