Ders Notları

Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı?

4. Sınıf Türkçe Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yakın çevremde ebruli sanatı ile uğraşan bir amcamız var.Ebruli sanatı ebru teknesindeki renklerin suyun ve ebru sanatçısının ruh halinden yansıyan karışımdan oluşmaktadır. Sizin iradeniz dışında harika tesadüfler teknede inanılmaz desenlere dönüşerek, sizi sürekli bir sihir dünyasına dönüştürebiliyor.


Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Ebruli sanatı kitre ile yoğunlaştırılan su yüzeyinde özel boyalar kullanılarak fırça, biz ve tarak gibi aletler ile bir takım özel tekniklerle oluşturulan, desenlerin kağıt üzerine aktarılması ile yapılan süsleme sanatıdır. Ebruli  de belli başlı teknikler bulunmaktadır.

Bu teknikler battal ebru, gelgit ebru, şal ebru, serpme, bülbül yuvası, taraklı ebru, dalgalı ebru, hafif ebru, zemin ebrusu ebru sanatında bizim evde yapabilmemiz için tüm ayrıntıları öğrenebileceğimiz kurslar bulunmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yakın çevremizde el sanatları ile uğraşan bir birçok sanatkar bulunabilir eskiden genellikle halı dokumacılığı çinicilik bakırcılık ve demircilik ayakkabıcılık gibi el sanatları vardı günümüzde ise farklı alanlarda bulunan tekstil örgü ebru sanatı resim sanatı ve gibi sanatlar bulunabilmektedir el sanatları yapan insanlar büyük emekler ve bunları ortaya koymuştur bu sebeple el sanatlarının kıymetinin ve değerinin bilinmesi gerekmektedir örneğin ev hanımlarının evde yazma örgü dantel ve bebek yapma gibi birçok el işi de yakın çevremizde görülen el sanatları arasında yer alıyor

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.