Ders Notları

Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Sokağa çıkma yasağı veya terör olaylarından dolayı insanlar, hayvanlarını yayla veya meralara götürmeyerek, besiciler zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluklar daha çok ekonomik zorluklar olarak meydana gelir.


Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: 1990 lı yıllarda terörün yükselmesi ile doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde yayla ve meralara o bölgede yaşayan besicilik yapan, insanlarımız çıkamaz hale gelmiştir. Buda ekonomimizde besicilik alanında büyük sıkıntılar oluşturmuştur.besiciler yaylak ve meralardaki otlaklardan uzak kaldıkları için hayvanlarını satmak zorunda kalmış veya azaltmaya gitmişlerdir.

Bunun sonucunda besiciler işlerinden uzaklaştıkları için geçim sıkıntısı yaşamaya başlamışlardır. Bunun sonucunda yaşadıkları köyleri bırakırsalar büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmışlardır. Yasaklar veya terörle yayla ve meralara gidemeyen besiciler tarım konusunda hasat yapılamaz, hayvancılık sekteye uğrar böylece ticaret durma noktasına gelir.

Ticaretin durma noktasına gelmesi ile bunun üzerinden para kazanan insanlar geçim sıkıntısı çekerler bunun sonucunda kişisel olan bu ekonomik sıkıntı ülke ekonomisinde olumsuz etkisi olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir çiftçinin veya bir hayvancılık işiyle uğraşan insanın meralara yaylalara çıkmaması demek geçim kaynağının kısıtlanması anlamına gelmektedir. Geçimini verimli topraklarından ben sahip olduğu topraklarda hayvan yetiştirilmesi ile geçirmiyorsa oraya çıkmaması ve oranın yasaklarla kısıtlanması ciddi ve maddi sıkıntılarından yol açacağı bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.