7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 53-54 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Bir Ayet Tanıyorum: En’âm Suresi 162. Ayet ve Anlamı Cevapları Sayfa 53, 54


Bir Ayet Tanıyorum: En’âm Suresi 162. Ayet ve Anlamı Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 53-54 Cevapları


Soru : En’âm suresinin 162. ayetinin metnini ve anlamını Kur’an-ı Kerim mealinden bulup okuyunuz.


Cevap :
En’âm sûresi 162. ayetin Türkçe okunuşu, Arapça okunuşu ve meali
قُلْ إِنَّنِي هَدَانِي رَبِّي إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ دِينًا قِيَمًا مِّلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴿١٦١﴾
161.Kul innenî hedânî rabbî ilâ sırâtın mustekîm(mustekîmin) dînen kıyamen millete ibrâhîme hanîfâ(hanîfen), ve mâ kâne minel muşrikîn(muşrikîne).


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 54 Cevapları


Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla (başlarım).
“(Ey Muhammed!) De ki: Şüphesiz benim namazım da diğer ibadetlerim de yaşamım da ölümüm de âlemlerin Rabb’i Allah içindir.” (En’am suresi, 162. ayet.)

Soru : Yukarıdaki ayetin bizlere vermek istediği mesajlar nelerdir? Bu mesajları doğru anlayan kişi, davranışlarında nelere dikkat etmelidir? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.


Cevap :
Bence bu ayetin vermek istediği mesaj ; her şeyin Allah rızası için yapılması gerektiğidir. Bu mesajları doğru anlayan kişi, davranışlarını sadece Allah razı olacak şekilde düzenler.
Bir iyilik yaptığı zaman Allah rızası için yaptığından karşılığını ahirette bekler ve kişiye minnet etmez. İyiliğinin karşılığını bulamayınca çok üzülmez. Kalbi rahat olur ve yaptıklarının karşılığını elbette ki ahirette de Dünya’ da görür. Aslında bu beklenti içinde olmamız açısından harika bir durumdur. Bunu içine işlemiş insanın sevgisi bile Allah rızası için olur. Böylece kimseyi kendine bağlamaya ve mecbur etmeye çalışmaz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Allah ,hayatımızın birçok yerinde mucizelerle görebileceğimiz tek ve bir yaratıcı olan bizleri kusursuz bir şekilde yaratan dünyadaki tüm varlıkları eksik ve noksan olmadan tam ve eksiksiz bir şekilde yaratarak dünyada bulunduran tek ve bir yaratıcıdır. Allahu Teala rahman ve rahim sıfatlarıyla ona sığınmak ondan istemek ve yalnız ona yönelerek tüm sıkıntılarımızı dertlerimizi söylemek şifalanma mız için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.