8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 50-51 Cevapları MEB Yayınları

Göster

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Vahyi Açıklaması Cevapları Sayfa 50, 51


Peygamberimizin Vahyi Açıklaması Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 51 Cevapları


Rasulullah’a (s.a.v.) bir adam gelerek abdesti nasıl alacağını sordu. Peygamberimiz (s.a.v.) ona üçer kere yıkanmasını gösterdi. Sonra da buyurdu: “Abdest işte böyledir. Kim buna fazlalıkta
bulunursa kötü bir iş yapmış, haddi aşmış ve zulmetmiş olur.”
(bk. Nesâî, Tahâret, 105.)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gün hutbeden sonra ayağa kalkarak kıbleye yöneldi ve tekbir aldı. İnsanlar da kalkıp arkasında namaza durdu. Kur’an okudu, sonra rükû yaptı. İnsanlar da onunla birlikte rükû yaptılar… Peygamber Efendimiz (s.a.v.) namazı bitirince insanlara döndü ve “Ey insanlar! Bana uymanız ve nasıl namaz kıldığımı öğrenebilmeniz için böyle yaptım.” buyurdu. (bk. Buhârî, Salât, 18.)

Soru : Okuduğunuz bu iki metnin ortak noktası nedir? Düşüncelerinizi yazınız. 


Cevap:
İki metinde de Peygamberimizin bize ibadetleri doğru bir şekilde açıkladığını Kur’an da geçenleri aktardığını anlatmaktadır.


Hatice Öğretmen:

“Allah (c.c.) tarafından seçilen ve vahyi insanlığa ulaştırmakla görevlendirilen Hz. Peygamber (s.a.v.), Kur’an’ın en iyi açıklayıcısıdır. Çünkü Hz. Peygamber’e (s.a.v.) Kur’an’ı, Yüce Allah öğretmiştir. Bu nedenle Yüce Rabb’imizin sevdiği bir kul olabilmemiz için Hz. Peygamber’in (s.a.v.) açıklamaları ve uygulamaları bizim için çok önemlidir.” dedi.

Soru : Öğretmen bu açıklamasıyla nelere dikkat çekmektedir? Yazınız.


Cevap:
Peygamber efendimizin anlattıklarına inanmalı, onun yolundan hiçbir zaman ayrılmamamız gerektiğini bildirmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı ödevlerime yardımcı oldunuz Allah c.c razı olsun canlarımsınız❤️❤️

  2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de insanların putlara tapma sından kadınlara eziyet etmelerinden kız çocuklarına yeterince özen göster memesinden ve insanların büyük günahları işleyerek cehalet içinde yaşamasından dolayı büyük üzüntü duyar dağı’na çıkar burada Hira mağarası’nda ibadetle çekilirdi. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 40 yaşında iken Hira mağarası’nda vahiy yoluyla Cebrail aleyhisselamın ona oku emri ile peygamberliği ilan ettiği ve hediye ettiğini peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatında okuyarak öğreniyoruz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamberlik ilan edildikten sonra Müslümanlığın yayılması ve hamit’in olması sebebiyle birçok al bakayım ve üzel davranışlarda bulunarak bunlara insanların en güzel şekilde anlatmıştır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.