8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 58-59 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin İnsanı Kötülüklerden Arındırması Cevapları Sayfa 56, 57, 58


Peygamberimizin İnsanı Kötülüklerden Arındırması Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 58 Cevapları


Sümeyye Öğretmen, öğrencilerine Peygamberimizi (s.a.v.) şöyle anlattı:

“Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) dostlarına karşı şekatli bir baba gibiydi. (bk. Ebû Dâvûd, Tahâret, 4.) Onların sıkıntıya düşmesi Peygamberimizi (s.a.v.) üzerdi. (bk. Tevbe suresi, 128. ayet.) Onları tatlı dil ve güler yüzle iyi ve güzel olanı yapmaya davet eder, kötülüklerden de sakındırmaya çalışırdı. (bk. Âli İmran suresi, 104. ayet.) Kişilerin kusurlarını araştırmazdı.” (bk. Hucurât suresi, 12. ayet.)

Soru : Sümeyye Öğretmen’in bu sözlerinden Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) İslam’a davet metoduyla ilgili hangi ilkeleri çıkarabiliriz?


Cevap:

  • İyi ve güzel olanı yapmaya çağırmıştır.
  • Her zaman iyi bir baba olmuştur insanlara da bunu göstermiştir.
  • Tatlı ve güler yüzlü olunması gerektiğini
  • İnsanlara hoşgörü ile yaklaşılması gerektiğini, ilkelerini çıkarabiliriz.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 59


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 59 Cevapları


“… Size bir şeyi yasakladığım zaman ondan kaçının. Bir şey emrettiğim zaman gücünüzün yettiği ölçüde onu yerine getirin.” (Buhârî, İ’tisâm, 2.)

Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) yukarıdaki hadisinden çıkardığımız ilke ve değerleri arkadaşlarımızla paylaşalım.


Cevap:
Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirmemiz gerektiği bildirilmiştir. Yasakladığı davranışlardan uzak olmalı yapmamızı söylediği davranışları ise elimizden geldiği kadar yerine getirmemiz gerektiği bildirilmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Son peygamber hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ona karşı kötü davranışlarda bulunan onu sevmeyen ve çeşitli hataları yapan insanlara karşı bile ahlaklı ve sabırlı olmayı başarmış onların bir gün Müslüman olabileceğini düşünerek onlara karşı iyi davranışlar sergilemeye ihmal etmemiştir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem merhameti ve sabrıyla birçok insana örnek olmuş bu alanda Müslümanın yayılmasında büyük destek vermiştir

  2. Allahu Teala Celle celalühü bize müjdele diye ve helal olarak kıldığı ibadetler olanaklar ve varlıkları yeterince kullanmak ve o tarafa yönelmek haramdan uzak kalmak Müslümanların yöneleceği yoldur yalnız Allahu Teala Celle celalühu bize yasaklamış olduğu haram ve büyük günahlardan uzak durmanız gerekmektedir bugün ahlar Allah’a ve peygamber efendimize inanmamak kutsal kitabı intihar etmek zina etmek yalan söylemek hırsızlık yapmak gibi büyük günahlar bizi yanlışa ve kötü diye sürükleyecektir Ayrıca Müslümanların önerdiği ve tavsiye ettiği tüm Emirler ve iyilikler bizim iyiliğimiz sağlığımız ve mutluluğumuz içindir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.