Ders Notları

Haçlı Seferleri’nin nedenlerinden yola çıkarak sonuçları hakkında hangi çıkarımları yapabiliriz?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Haçlı Seferleri’nin nedenlerinden yola çıkarak sonuçları hakkında hangi çıkarımları yapabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Haçlı Seferleri’nin nedenlerinden yola çıkarak sonuçları hakkında hangi çıkarımları yapabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Dinsel açıdan kilise ve papalığa Güven azaldı. Ekonomik açıdan burjuva sınıfı oluştu . Siyasi açıdan Merkezi krallıklar güç kazandı.


Haçlı Seferleri’nin nedenlerinden yola çıkarak sonuçları hakkında hangi çıkarımları yapabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap:

Dinsel sonuçlar: kilise ve papalık olan güven kayboldu skolastik düşünce çöktü. Doğunun ilim Bilim ve Kültür alanından zengin olduğunu gören batılılar Hristiyan din adamlarının yalan söylediğini anladılar.

Ekonomik sonuçlar: burjuva sınıfı oluştu Doğu Akdeniz limanları önem kazandı Cenova CN Lewis Marsilya gibi limanlar önem kazanması ile ekonomik güç İtalyanlar’ın eline geçti.

Siyasal sonuçlar:  Derebeylik sisteminin zayıflaması sonucu Merkezi krallıklar güç kazandı Türklerin batıya ilerlemeleri durdu.

Teknik sonuçlar: Pusula Barut kağıt gibi buluşlar Avrupa’ya taşındı Bunlar Rönesans’ın yapılmasına etki yaptı.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dini Sonuçlar : Kudüs, Antakya gibi kutsal yerler Türklerin kontrollünde kalmıştır ve Haçlılar başarısız olmuşlardır.

    Ekonomik Sonuçlar : Bir çok maddi gelir elde haçlılar, doğuda yer alan icatları kendi ülkelerine götürmelerine karşısın genel olarak ekonomik olarak başarısız olmuşlardır.

    Siyasi Sonuçlar : Müslüman Türklerin üstünlükleri devam etti. Tükler hızlı bir şekilde fetihlere devam etmiş.

    Sosyal Sonuçlar : Müslümanların Türklerin kontrolüne geçen insanlar ; din, ırk, dil fark etmeden rahat bir nefes almış, Avrupa’da yer alan insanlar ise Reform hareketlerini başlatmışlardır.

  2. Haçlı seferi’nde adlı bu konuda bize verdiğiniz bilgiler ve sıralamış olduğumuz ekonomik dinsel ve siyasal sonuçları çok güzel açıklayın derslerimi güzel bir şekilde yapmama yardımcı oldunuz. Sosyal bilgiler dersinde aklıma takılan veya tarihte araştırmak istediğim bir çok konuyu sizin sayenizde çok rahat bir şekilde ulaşıyor ve doğru bilgiye temin edebiliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.