Ders Notları

Kobe’nin hangi ülkede olduğunu araştırınız.

5. Sınıf Türkçe Kobe’nin hangi ülkede olduğunu araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kobe’nin hangi ülkede olduğunu araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Asya kıtasında bulunan Japonya’nın en büyük şehir merkezidir. Japonya’daki en büyük altıncı şehir olan Kobe deniz gören bir tepe üzerine kurulmuştur. Osaka körfezinin kuzeyinde yer alan şehir Hyōgo eyaletinin başkentidir.  Japonya’nın ticarette batıya açıldığı ilk şehirlerden biridir.


Kobe’nin hangi ülkede olduğunu araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Şehrin ilk kayıtları M.Ö 201 yılına ait olmasına rağmen resmi olarak şehir statüsünü 1 Nisan 1889 yılında almıştır. 1.5 milyon kişinin yasadığı şehir Japonya’nın önemli bir liman kentidir. Şehrin ufak ve kolay gezilebilir olmasından dolayı turistler için uğrak bir yer olmasına neden olmuştur.

Gezilecek yerlerin çoğu ana tren istasyonu olan Sannomiya Tren İstasyonuna yürüme mesafesinde. Gezilecek en önemli yerlerden birisi batılı tüccarların batı mimarisini kullanarak yaptığı evlerdir. Gezilecek başlıca yerlere Ikuta Jinja Tapınağı, Çin mahallesi ve Meriken Park’taki liman bölgesi sayılabilir. Lezzet olarak Kobe usulü sığır eti denenmelidir.

Şehir II. Dünya savaşı sırasında ABD tarafından bombalanmış ve 8000 can kaybı yasamıştır. 1995 yılında ise Büyük Hanşin Depremi geçiren şehir ciddi hasar almasına rağmen şehrin onarımı büyük oranla tamamlanmıştır. Günümüzde hala yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasını başarmıştır.


 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Afrika kıtası’nda yer alan ve Japonya ülkesinin en büyük şehirlerinden biri olan Kobe şehri yüksek olan bir tepenin üzerine kurulmuş çok kalabalık bir şehirdir. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler ne araştırmak istedim bu konuyu çok güzel ve rahat bir şekilde anladım. Vermiş olduğunuz baş ağrısı cevaplar için size çok teşekkür ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.