Ders Notları

Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda çevrenizde ve toplumda neler yapılmaktadır?

6. Sınıf Din Kültürü Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda çevrenizde ve toplumda neler yapılmaktadır? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bayramlarda erkekler bayram namazına giderler. Eğer kurban bayramı ise kurbanlar kesilerek et pişirilir ve fakirlere dağıtılır. Eğer Ramazan bayramı ise kurban kesilmez.
Ancak her iki bayramda da büyüklerin elleri öpülür. Büyükler küçüklere harçlık verirler. Herkes telefonda veya evini ziyarete giderek bayramlaşır. Şeker ve tatlı ikramları olur. Bazı yörelerde adetler varsa ona göre yemek pişirilerek ikram edilir. İmkanı olan herkes kendi memleketine veya tatil yerlerine giderek vakit geçirir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurban bayramı’ndan bayramları bizim dini bayramlarımız da bu bayramlarda çevremizde gözlemlediğimiz olduğumuz ve büyüklerimizin yapmış olduğu davranışlardan ve kültürel değerlerden örnek vermek istediğimiz zaman bu bayramlarda geleneksel yemeklerimiz ve içeceklerimiz yapılır çocuklara yeni kıyafetler alınır bayram şekeri dağıtılır büyükleri ziyaret edilir beraberce güzel zaman geçirilir misafirler gelir Ayrıca akrabalarımızı ziyaret ederiz bu bayramda güzel zaman geçirmeye Özen gösteririz hep birlikte mutluluk içerisinde bayramın geçmesini isteriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.