Ders Notları

Sizce insan faaliyetleri sonucunda gelecekte ne tür çevre sorunları ortaya çıkabilir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Sizce insan faaliyetleri sonucunda gelecekte ne tür çevre sorunları ortaya çıkabilir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :

  • Denizlerin kirletilmesi
  • Temiz su kaynaklarının yok olması
  • Hava kirliliği
  • Hayvanların nesillerinin tükenmesi
  • Toprağın verimsizleşmesi
  • İklim değişiklikleri
  • Hava olaylarında farklılıklar gibi örnekler verilebilir.

Soru : Bu sorunları nasıl azaltırız?


Cevap:
Temiz enerjiye geçilerek, fosil yakıtlarının en aza indirilerek kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Doğanın kendisinin yenilemesi için müsaade edilmesi gerekir. Ayrıca çevreci bir anlayışla ağaçlandırmalar yapılarak bütün canlıların yaşam alanının korunması gerekmektedir.


Soru : Bu sorunlarla nasıl başa çıkarız? Diğer canlıların yaşamlarını tehlikeye atmadan birlikte yaşayabilir miyiz? Bu sorulara vereceğiniz cevapları sınıf ortamında tartışınız.


Cevap:
Bu sorunlarla başa çıkmanın en iyi yolu doğanın korunmasından geçmektedir. Doğaya zarar veren fosil yakılarının ter edilmesiyle yenilenebilir temiz enerjinin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede doğa kendini yenileyerek bütün canlıların bir arada yaşayacağı temiz ve güzel dünya elde edilebilir. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Zaten çevre kirliliğinin birçoğu insanlar tarafından yapılmaktadır insanlar yaşamlarını sürdürebilmek ve eder sadık karşılamak amacıyla doğal ortamlara zarar vermişlerdir Ayrıca çevreyi taşıtlarla tüketmiş oldukları ürünlerle yapmış olduğu yapılarla kirli etmektedirler. İnsanların çeşitli sebeplerden dua et dua et ve doğal kaynakları tüketmesi ilk ve tek çevre kirliliğine sebep olmaktadır bunun Yavuzlar su ve elektrik gibi doğal kaynakların insanlar tarafından bilirsiniz çok fazla ve gereksiz bir şekilde kullanımı da çevre ilgili de bilir.

  2. 5. Sınıf fen bilimleri ders kitabımızdaki temel konulardan biri olan çevre temizliği ve çevre kirliliğin önüne geçmek için yapılan çalışmalar ve bilinçli davranışlara örnek olarak verildiği zaman ve bunların hangi aşamalar bulunduğu zaman ya da çevremizdeki çevre kirliliği neler olduğunu öğrenmek istediğimiz zaman elbette ki bu sayfaya bakarak ve Forum sayfası cevapları ziyaret ederek çeşitli güzel cevapları ulaşabilir ve bu cevaplar sayesinde çevre ne kadar önemli olduğunu ve çevrenin temizliği ne kadar gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.