6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 60-61 Cevapları FCM Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri Cevapları Sayfa 60, 61


Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 60-61 Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 60 Cevapları


ETKİNLİK


Soru : Sınıfınızda iki grup oluşturunuz. Bunlardan biri içki ve uyuşturucunun zararlarıyla ilgili diğeri ise sigara ve kumarın zararlarıyla ilgili bir araştırma yapsın. Yapılan bu çalışmaları etkileşimli tahta ya da projeksiyon cihazı yardımıyla sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
İçki ve uyuşturucunun zararları;
Bu maddeler, beyin işlevini bozarak düşünme gücünü zayıflatır, sağlığa ciddi anlamda zarar verir. Denge bozuklukları ve erken yaşta bunama gibi birçok rahatsızlığa sebep olur. Çok tüketiminde erken ölümler, kalp krizi gibi ciddi durumlarda gözlenir. Maddi açıdan da insanları zora sokar. İnsanlar ailelerin nafakalarını bile buraya ödeyerek , mağdur ederler.
Sigara ve kumarın zararları;
Sigara içmek ciğerlere zarar verir, beyin işlevlerini bozar. Maddi açıdan ve birşeye bağımlı olma açısından da insana kötü hisettirir. Aynı zamanda içilen kişilerin de bu dumana maruz bırakarak hayatlarını riske koyar.
Kumar ise birçok aileyi yıkan ve malları heba eden kötü bir alışkanlıktır. İnsana bu alışkanlık kendi mecbur hisettirerek yıllarca kazanmak için çabaladığı malını heba ettirebilir.


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : İnsanlar sigara, içki ve kumar gibi kötü alışkanlıkların zararlarını bildikleri hâlde niçin bu tür alışkanlıklara yönelmektedirler?


Cevap:
Bu alışkanlıklar insanların hem zayıf olan psikolojik yanlarını bastırmak için bir araç olarak görülür. Hemde insana hırs verir. İnsan bir kere daha bir kere daha diyerek, içinden çıkamayacağı bir duruma girdiğini fark etmez.


6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık Kitabı Sayfa 61 Cevapları


ETKİNLİK


“Üzüm üzüme baka baka kararır.” “Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan.”


Soru : Yukarıdaki atasözleriyle anlatılmak istenen husus nedir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.


Cevap:
Yukarıdaki atasözleriyle anlatılmak istenen; kişinin kiminle beraber olursa, ona benzeyeceğidir.
İnsanlar bulunduğu yerin ruh hali ve alışkanlıklarını alırlar. Beraber oldukları insanlar nasıllarsa bir süre sonra o kişiler gibi davranmaya başlarlar. Mesela daha önce sevmediğimiz yemekleri bile çok yenen bir yerde yiyorsak çoğu zaman fark etmeden sevdiğimizi görürüz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uyuşturucu ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar sağlığımızı ciddi şekilde bozabilir örneğin akciğerlerimiz dişlerimiz boğazımız ve çeşitli birçok kan hastalıkları aması ve ölümcül hastalıklar her zaman öksürüğünü içki sebebiyle olabilmektedir uyuşturucu ve içki kullanan bir kişiyi kendinde olmadığı için tüm kötülükleri yapabilir İslam dinine bu sebepten dolayı bu gibi zararlı alışkanlıklar kesin bir dille yasaklanmıştır her zaman bizler için iyi olan tavsiye edilmiştir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.