4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 24-25 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Dilek ve Dualarda Geçen Dinî İfadeler Cevapları Sayfa 24, 25


Günlük Konuşmalarda Dinî İfadeler Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları


Soru : Bir arkadaşımız hastalandığında ona hangi sözlerle geçmiş olsun deriz?


Cevap : Bir arkadaşımız hastalandığında ona hangi sözlerle geçmiş olsun deriz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Türk toplumu olarak aile bağları, komşuluk, akraba bağları kuvvetli olan gelenek ve göreneklerine bağlı dinimizce de güzel ahlakın bir gösterişi ve davranışı olan bir harekettir.
Bir yakınımız rahatsızlandığında onu bulunduğu durum içerisinde güzel sözlerle ona destek olmaya çalışırız. Kalıplaşmış sözleri ve dileklerimiz bulunmaktadır. Geçmiş olsun kelimesi hastalık geçip gider yaşamamış gibi olursun, kurtulursun ifadesine gelmektedir.
Allah şifa versin diyerek de hem hasta olana dua etmiş olur, hemde kişinin manevi yönden kendini güçlü hissetmesini sağlamış oluruz.


Ayşe sabah gözlerini açtığında gün doğmak üzereydi. Bismillah diyerek yatağından kalktı. Lavaboya gitti. Abdestini aldı ve sabah namazını kılmak üzere namaza durdu. Namazını bitirdikten sonra, bir süredir hasta olan sınıf arkadaşı Fatma için, “Allah’ım! Fatma kardeşimin hastalığına şifa ver.” diyerek dua etti. Ayşe’nin annesi Hatice teyze kahvaltı sofrasını hazırlamıştı. Ayşe besmele çekerek kahvaltısına başladı. “Elhamdülillah. Allah’ım! Verdiğin nimetler için sana şükürler olsun.” diyerek kahvaltısını tamamladı. Ayşe, yemeğe besmele ile başlamanın ve Allah’a teşekkür ederek yemeği bitirmenin çok sevap olduğunu biliyordu. Ellerini yıkayıp dişlerini fırçaladı. Okula gitmek üzere kıyafetlerini giydi, saçlarını taradı, çantasını hazırladı ve kapıya doğru yöneldi. Annesi Ayşe’yi “Allah’a emanet ol kızım” diyerek uğurladı. Ayşe de annesine “Allah razı olsun anneciğim.” dedi ve okulun yolunu tuttu.

Soru : Okuduğunuz metindeki dinî ifadeleri bulunuz ve altını çiziniz.


Cevap :

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 24-25 Cevapları MEB Yayınları
“4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 24-25. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları


Meryem İnşallah Diyor

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “İnşallah (Allah izin verirse) demeden hiçbir şey için, ‘Şu işi yarın yapacağım’ deme!”* buyurmaktadır. Gelecekte yapacağımız işler için inşallah demek Yüce Allah’ın bizlere emridir. Yapacağımız bir iş için inşallah dediğimizde o işi yapmak için gayret göstermek gerekir. Yoksa inşallah dedikten sonra yapmamak, verilen sözü tutmamak anlamına gelir. Taha, kızı Meryem ile konuşurken “inşallah” sözünü ilk kez kullanır. Meryem:
-“Baba inşallah ne demek?” diye sorar. Babası:
-“Kızım, bir şey yapacağımızda Allah’ın (c.c.) izniyle kolaylıkla olsun diye bu ifadeyi kullanırız.” şeklinde bir cevap verir. Çocukların anne ve babalarından istekleri bitmez. Bu isteklerin hepsini karşılamak mümkün değildir. Taha, kızının isteklerinden karşılamak istedikleri için “inşallah” demeyi, istemedikleri için “bakarız” demeyi tercih etmektedir. Meryem, babasının bu ayrımını zamanla öğrenmiştir. Bir gün Meryem:
-“Baba şu oyuncakçıya gidelim mi?” diye sorar.
Babası:
-“Bakarız kızım” der. Meryem:
-“Bakarız deme baba, inşallah de. Kolaylıkla gidip oyuncak alalım.” der. Meryem’in bu cevabı babasının çok hoşuna gider ve birlikte oyuncak almaya giderler.

Soru : Yukarıdaki metinden hareketle hangi durumlarda inşallah denilmesi gerektiğini sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Hayatımızda olmasını istediğiniz her durumda inşallah dememiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hasta olduğumuz zaman çeşitli şifa ayetleri okuyarak şifa bulabiliriz. Allahu Teala şifa isteyebilir hastalığımız a Deva bulabilmek için dua edebiliriz. Onda var sekiz buçukta Ağrı hasta olan bir arkadaşımıza şifa bulması için Fatiha okuyabilir ya da bildiğimiz şifa ayetlerini hasta olduğu bölgeye okuyarak şifa dileyebilir iz. Ayrıca hasta bir insana kur’an-ı Kerim okunduğu zaman daha kur’an-ı Kerim’in manevi etkileşiminden şifa bulur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.