8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 19-21 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayıncılık Kitabı İklim ve Hava Hareketleri Cevapları Sayfa 18, 19, 20, 21


İklim ve Hava Hareketleri Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 19


Soru : Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz?


Kısa Cevap : “Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İklim belirli bir bölgenin güneşe uzaklığı yer şekilleri ve doğal ortamdan etkilenen ve uzun süre takip edilerek anlaşılan durumlardır. Hava olayları dediğimiz şey ise kısa zamanda meydana gelen durumlardır.

İklim kesin olarak tahmin edilebilirken hava olayları kısa zamanda değiştiği için tahmini zordur.

İklimlerde yaşanan değişkenlikler az hava olaylarında ise çoktur.

Hava olayları bir bölgenin yağışlı mı, güneşli mi rüzgarlı mı olacağını ifade ederken iklim ise süreklilik oluşturarak bir bölgenin ikliminin nasıl olacağını gözlemler.


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 21 Cevapları


Soru : A. Bir ilin yönetiminden sorumlu mülki amir olduğunuzu düşününüz, genel ağ adresinden yöneticisi olduğunuz ilin 5 günlük hava tahminini inceliyorsunuz. İnceleme sonucunda ilinizde 5 gün boyunca aşırı kar yağışı beklendiğini öğreniyorsunuz. Bir yönetici olarak yönetiminden sorumlu olduğunuz ilde ne gibi tedbirler alırsınız? Düşüncelerinizi defterinize yazınız.


Kısa Cevap : “Bir yönetici olarak yönetiminden sorumlu olduğunuz ilde ne gibi tedbirler alırsınız?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Aşırı kar yağışı hayatı felç eden durumlardan bir tanesi olduğu için uzmanları çıkartarak birçok haber kanallarında insanlara bu tehlikeye karşı uyarır ve alınması gereken önlemleri ısrarla ifade eder veya görevliler tayin ederim.

Kar küreme ve tuzlama araçlarını hazır ederek buzlanma oluşmadan bu araçların göreve çıkmasını ve gerekli tedbirlerin alınarak insanların güven içerisinde yerlerine ulaşmalarını sağlarım.


Soru : B. Aşağıdaki ifadelerde iklimin mi yoksa hava olaylarının mı belirtildiğini noktalı yerlere yazınız.


Cevap :

  1. Muğla’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. (iklim)
  2. Öğleden sonra Zonguldak genelinde sağanak yağış etkili olacaktır. (hava olayı)
  3. Edirne’de kışlar kar yağışlı, yazlar sıcak geçer. (iklim)
  4. Genel ağ adresinden edindiğim bilgiye göre Mardin üç gün boyunca güneşli olacak. (hava olayı)
  5. Rize’de yazlar sıcak ve yağmur yağışlı, kışlar kar ve dolu yağışlıdır. (iklim)
  6. İstanbul’da hafta boyunca hava sıcaklığı 30 °C olacaktır. (hava olayı)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyada ve ülkemizde farklı iklim çeşitleri meydana geldiğini söyleyebiliriz iklim çeşitleri coğrafyadan coğrafi özellikleri ve çeşitli birçok iklim değişikliklerinden dolayı kaynaklandığını söyleyebiliriz iklim farklılığı genellikle farklı yerlerde bulunan birçok yerler için geçerlidir bunların hem mevsimsel özellikleri hem doğa olayları hem de bitki çeşitliliğinde iklim çeşitliliğinin farklılığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.