5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Örf ve Âdetlerimizde Dinin İzleri Cevapları Sayfa 117


Örf ve Âdetlerimizde Dinin İzleri Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Kitabı Sayfa 117 Cevapları


Soru : Toplumumuzda büyüklerin elleri öpülür. Sizce bu davranışın sebepleri neler olabilir?


Cevap:
Bence el öpmenin sebebi büyüklere olan saygımızı ifade etmektir. Büyüklerimizde bundan çok hoşlanırlar. Hem bizler onlara saygımızı gösterirken onları öpmüş olur hem de onlar değer gördükleri için kendilerini mutlu hissederler. Böylece aramızda bir sevgi bağı oluşur.


YORUMLAYALIM


Soru : Dinin, örf ve adetlerimiz üzerindeki etkisinin, doğumla başlayıp ölünceye
kadar nasıl devam ettiğini düşünerek yorumlayınız.


Cevap:
Din , örf ve adetlerimizi etkilemiştir. Ancak dinimizde olmayan bazı batıl inançlarda toplumumuzda dini inanç olarak yapılmaktadır.
Doğumdan sonra kulağa ezan okunması , bebek için mevlit , yemek veya ikramlar verilmesi, kurban kesilmesi, Kuran ve din eğitiminin verilmesi, çocuğun göbek bağının camiye gömülmesi, nazardan korumak için dualar okunması veya yazılı duaların üzerine asılması, düğün merasimlerinde Kuran okunması , dini nikah kıyılması ve ölüm ve defin işlemlerinde cami ve imamın görev alması güzel dini adetlerimizdendir. Bunlar hem dini hem de örfi olarak uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dinimizde olan örf ve adetlerimiz arasında büyüklerimize saygılı davranmak büyüklerimizi geldiği zaman onlara saygı ile karşılama Ayrıca büyüklerimizi ziyaret etmek dini bayramlarda büyüklerimizin yanına giderek zaman geçirmek büyüklerimize karşı kırıcı söz ve davranışlardan uzak kalmak gibi örnekleri verebiliriz. Ayrıca dinimizde komşularımıza saygılı olmak akrabalarımıza ziyareti kesmemek ile oldukça önemli bir gelenektir. Dinimizde yetimleri öksüzleri fakirin evi engellilere ve yaşlılara gözetmek onları maddi manevi yanında bulunmak da önemli davranışlarımız arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.